Rozstrzygnięto konkurs na COP-owski reportaż

Rozstrzygnięto konkurs na COP-owski reportażMiejska Biblioteka Publiczna im. Melchiora Wańkowicza w Stalowej Woli rozstrzygnęła konkurs na reportaż „Centralny Okręg Przemysłowy - osiem dekad zmian”. Postanowiono nagrodzić dwóch autorów prac.

Konkurs miał charakter otwarty, skierowany był do mieszkańców miast dawnego Centralnego Okręgu Przemysłowego powyżej 16. roku życia, zarówno profesjonalistów jak i amatorów.

Uczestnicy konkursu mieli za zadanie przygotować tekst związany tematycznie z konkursem, spełniający wymogi reportażu jako gatunku.

Jury, w skład którego weszli: Stanisław Chudy – redaktor tygodnika „Sztafeta”, Jerzy Reszczyński – redaktor „Tygodnika Nadwiślańskiego” oraz Tomasz Gotkowski – MBP Stalowa Wola, po zapoznaniu się z pracami zdecydowało nie przyznawać dwóch pierwszych miejsc. Miejsce 3. oraz nagrodę pieniężną w wysokości 1000 złotych brutto otrzymała Agnieszka Góra - Stępień z Lublina, autorka pracy „Żuk”. Jury zdecydowało się również wyróżnić Bogusława Kotulę z Rzeszowa, autora pracy „W copie i bez copy” i przyznać nagrodę w wysokości 500 złotych.

- Poprzez ten konkurs chcieliśmy ukazać życie społeczności miast COP-owskich w świetle tradycji technicznych i poczucia przynależności do regionu, pokazać wpływ dorobku COP-u na kształtowanie tożsamości kolejnych pokoleń czy przedstawić losy zakładów Centralnego Okręgu Przemysłowego po transformacji ustrojowej i ich wpływ na mieszkańców. Nie bez znaczenia jest nawiązanie do polskich tradycji reporterskich, sylwetki Melchiora Wańkowicza, ojca polskiego reportażu, autora „Sztafety” książki o wielkich inwestycjach Centralnego Okręgu Przemysłowego – podsumowuje Ewa Biały, dyrektor stalowowolskiej biblioteki.

Na zdjęciu: ilustracja z książki Melchiora Wańkowicza „Sztafeta”. Publikacja opisuje budowę COP.

Katalog online

Logowanie do konta