Noc w Bibliotece z kulturą

Noc w Bibliotece z kulturąCzwarta edycja stalowowolskiej Nocy Bibliotek, zorganizowanej 9 czerwca pod hasłem „RzeczpospoCzyta”, upłynęła pod znakiem nowej formuły poznawania kultur bliskich i odległych narodów świata: Czech, Szwecji, Chin, Japonii, Indii, Egiptu i Meksyku.

W trakcie trwających od godz. 18 do późnej nocy bloków zajęć Miejska Biblioteka Publiczna im. Melchiora Wańkowicza zaproponowała swoim gościom spotkanie autorskie z Anną Jaklewicz „Niebo w kolorze Indygo – Chiny z dala od wielkiego miasta”. Autorka spędziła w Chinach dwa lata, podglądając świat „małych ojczyzn” i odkrywając zaskakujące bogactwo kulturowe oraz etniczne. Podczas spotkania z Czytelnikami w MBP Anna Jaklewicz przybliżyła azjatycki kraj, pokazała szereg zdjęć oraz filmy ze swojego pobytu w Państwie Środka. Z Anną Jaklewicz spotkali się także młodzi czytelnicy: podczas warsztatów mogli spróbować sztuki posługiwania się pałeczkami czy wykonać ozdobny lampion.

Był też kiermasz książek, a dla dzieci przygotowano gry i zabawy plastyczne. Można było wykonać skarpetkowe pacynki,  indyjskie mozaiki z kolorowego ryżu i japońskie zakładki do książek maiko, zostać na chwilę egipską mumią oraz poznać egipskie hieroglify, sztukę wiązania sari czy układania japońskiego origami. Albo niczym Pat i Mat – bohaterowie kreskówki z Czech spróbować wykonać półkę na książki. Dla łasuchów nie zabrakło smakołyków: egzotycznych ciasteczek ze siedmiu krajów o smaku czekolady i chilli, z imbirem czy ryżowych, przygotowanych przez cukiernię „Cuda Wianki Słodkie” ze Stalowej Woli.  Dzieci mogły spróbować rozbić meksykańską piniatę ze słodyczami, a zaprawieni w łamigłówkach spróbować wydostać się z Escape Roomu „Egipska mumia”.

Na II piętrze obiektu można było podziwiać ponadto mini wystawę egzotycznych roślin przygotowaną przez kwiaciarnię „Kwiaty ze smakiem”, zaś na parterze wystawę książek i przedmiotów codziennego użytku z Czech, Szwecji, Chin, Japonii, Indii, Egiptu i Meksyku.

Styczeń 2019