Literaci obchodzą 50-lecie swojego związku

W czwartek, 25 maja w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Stalowej Woli rzeszowski oddział Związku Literatów Polskich świętował jubileusz 50-lecia ZLP w Rzeszowie. Spotkanie było okazją do zaprezentowania dwóch rocznicowych almanachów poetyckiego – „Z księgi życia” oraz prozy – „Deskrypcje”.

– Chcemy w trwały sposób zostawić ślad tego jubileuszu, dlatego postanowiliśmy wydać dwa almanachy. Prezentujemy w nich twórczość naszych aktualnych członków z oddziału rzeszowskiego. To przegląd z biografiami wszystkich twórców, których w tej chwili jest 36 – podkreśla Małgorzata Żurecka, członek ZLP w Rzeszowie, która prowadziła spotkanie w stalowowolskiej bibliotece.

Na jubileuszową promocję do Stalowej Woli przybyli członkowie rzeszowskiego oddziału ZLP z naszego regionu oraz z Rzeszowa. Obecni byli również członkowie stalowowolskich stowarzyszeń literackich, uczestnicy warsztatów oraz wszyscy miłośnicy poezji. Anatol Diaczyński, Ryszard Jaśkowski, Agata Linek, Ryszard Mścisz, Bogdan Stangrodzki i Małgorzata Żurecka to członkowie ZLP, związani ze Stalową Wolą. I właśnie na promocji była prezentowana ich twórczość. Wiersze i fragmenty prozy recytowali Krzysztof Czubak, reżyser ze Spółdzielczego Domu Kultury i Dajana Oryszczuk z Teatru „Wyjście”, działającego przy SDK. Można było także obejrzeć wystawę przedstawiającą biografie członków rzeszowskiego ZLP i ich dzieła wydane na przestrzeni 50 lat. Imprezę uświetnił występ młodych wokalistek Sary Cygan i Pauliny Maziarz ze studnia wokalnego VIVO! pod kierownictwem Ewy Woynarowskiej.

26 listopada 2017 roku minie 50 lat od pierwszego zebrania założycielskiego członków Rzeszowskiego Oddziału ZLP, na którym wybrano pierwszy Zarząd. Przez te wszystkie lata twórcy w swojej działalności nawiązywali i nawiązują do humanitarnych tradycji myśli ogólnoludzkiej. Natomiast głównym przedmiotem ich starań, jest rozwój współczesnej literatury polskiej.

Katalog online

Logowanie do konta