Wakacje podsumowane

Wakacje podsumowane25 sierpnia w Bibliotece Głównej podsumowano wakacyjne zajęcia „Lato w bibliotece 2017” Już po raz drugi realizowaliśmy je pod patronatem Wydziału Gospodarki Odpadami UM. Wydział ufundował dla dzieci nagrody – szkolne przybory, które wręczał przewodniczący Rady Miejskiej Stanisław Sobieraj i naczelnik wydziału Witold Tutak.

W tym roku dzieci w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyły podróż dookoła świata śladem jedenastu legend. Smok Wawelski, Syrenka Warszawska, czy toruńskie pierniki to bohaterowie pierwszych zajęć. Dzieci poznały opowieści o Eskimosach, baśnie japońskie, wietnamskie, afrykańskie czy Dalekiego Wschodu. Była to fantastyczna podróż po świecie, podczas której ciekawostki, fakty przeplatały się z zabawami związanymi z daną kulturą. Były zabawy ruchowe i prace plastyczne. I właśnie prace plastyczne, polegające na poznawaniu różnych technik (frotaż, papieroplastyka, mozaika i inne) z wykorzystaniem przedmiotów i materiałów , które na co dzień wyrzucamy, uczyły że te dla nas wydawałoby się niepotrzebne już rzeczy, zyskują drugie życie. Tak postała recyklingowa łąka. Nie każdy widział kwiaty z nakrętek, folii aluminiowej  czy starej zużytej żarówki.

Kiedy nasi wakacyjni wędrowcy dotarli do Ameryki, poznawali życie Indian. W sierpniu biblioteka zamieniła się w indiańską wioskę. Pojawiły się wigwamy, kaktusy i wielki totem A wszystko z papieru, starych gałęzi, czy plastiku. Przy ognisku zasiadała rada 4 plemion: Czarnych Stóp, Szarych Sów, Kruków i Bizonów , po korytarzach przemykali tropiąc ślady młodzi Indianie. Szybka Strzała, Sokole Oko, Sprytny Lis, Pędzący Wiatr, Silny Tur, to tylko niektóre imiona naszych bibliotecznych Apaczów. Poprzebierani w stroje,  piękne opaski i pióropusze, ozdoby które własnoręcznie zrobili z materiałów pochodzących z recyklingu.

Było dużo świetnej zabawy, nauki i śmiechu. Zajęcia wakacyjne prowadziły pracownice biblioteki: Agnieszka Stan i Izabela Świś.

O tym, że wszyscy dobrze się bawili ale i uczyli świadczy efekt prac – wystawa na korytarzu bibliotecznym, którą po zakończonym podsumowaniu zwiedzili opiekunowie i rodzice dzieci.

Patronat nad tegorocznymi zajęciami objął Wydz. Gospodarki Odpadami. Współpraca od kilku lat przynosi efekty. Nasi mali czytelnicy cały czas uczą się jak gospodarować odpadami i dbać o środowisko.  Dla naszych gości – naczelnika wydziału oraz przewodniczącego Rady Miasta dzieci przygotowały  własnoręcznie zrobione pióropusze. Ale i Urząd Miasta przygotował niespodziankę dla dzieci – prezenty ze szkolnymi przyborami. Nagrodę specjalną  za aktywny udział w zajęciach otrzymał Dawid Zarosa. Był także czas na pamiątkowe zdjęcie, już teraz zapraszamy na zajęcia w przyszłym roku

Katalog online

Logowanie do konta