Nauka poprzez śmiech

Nauka poprzez śmiechJak wytłumaczyć dzieciom co to jest umiar, roztropność, tolerancja czy przyjaźń? Na pewno nie jest to proste zadanie – ale nie dla Michała Zawadki. Autor książek dla dzieci i młodzieży oraz twórca programu warsztatowego „Edukacja przez wyobraźnię” i założycielem wydawnictwa Mind & Dream pokazał to 18 listopada w dzieciom z PSP nr 7 i PSP nr 12, które zjawiły się w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

Spotkanie zorganizowano w ramach XII Stalowowolskich Dni Książki.

Podczas warsztatów „Społeczny Savoir-Vivre, czyli jak nie nadepnąć światu na odcisk” ,razem z uczniami odkrywaliśmy, dlaczego nasze działania są jak domino i co może spowodować brak umiaru. Dzieci poznały trudne słowo savoir-vivre oraz dowiedziały się jak trzeba postępować w życiu, aby nie było – kolejne trudne słowo – konsekwencji. Nauka odbywała się przez zabawę, żarty i interakcję. A Michał Zawadka poprowadził zajęcia kierując się wspaniałą maksymą Konfucjusza „Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam. Pozwól mi to zrobić, a zrozumiem". Wykorzystywał najprostsze przedmioty jak klocki, kredki, papier, piłeczki a nawet chrupki, kaszę i groch, odwołując się przy tym  do świata zwierząt i natury. Autor opowiadał o tych ważnych normach społecznych w sposób, który dzieci w lot pojmowały, bawiąc się przy tym doskonale.

Podczas czytania fragmentów książki „Mądrości z natury" mieliśmy też wielką przyjemność podziwiania zdolności aktorskich naszego gościa. Było to spotkanie pełne humoru, radości i śmiechu, ale też niosące bardzo ważne treści. Michał Zawadka namawiał dzieci do poznawania, eksperymentowania, a nawet popełniania błędów, które wcale nie oznaczają porażki, ale mogą prowadzić do nowatorskiego rozwiązania. Na sali nie brakowało zabawy a po zakończonych zajęciach i szybkim wywiadzie dla telewizji, bohater spotkania chętnie podpisywał swoje książki.

Wrzesień 2018