Katarzynki i zabawy andrzejkowe

Katarzynki i zabawy andrzejkowe21 listopada uczniowie kl. IV PSP Nr 7 wzięli udział w zabawach andrzejkowych zorganizowanych w bibliotece. Zapoznani zostali z dawnymi zwyczajami i tradycjami cyklu zimowego przekazywanymi z pokolenia na pokolenie.

Porozmawiano także o zwyczajach na dzień św. Katarzyny – dzisiaj już zapomnianych Zbierano się w domach (chatach), był to czas życia towarzyskiego wolnego od prac w polu i gospodarstwie, połączony z wykonywaniem różnych prac domowych. Odbywało się to przy śpiewie, opowiadaniach i żartach. Z biegiem czasu wykształciło się przekonanie, że św. Katarzyna sprzyja proroctwom przeznaczonym dla mężczyzn, natomiast św. Andrzej wstawia się za pannami. Spotkaniom towarzyszyły „wróżby”: najpopularniejsze: lanie wosku, liczenie kołków w płocie, puszczanie igieł i listków mirtowych na wodę, rzucanie lub przekładanie trzewików, pieczenie specjalnych placków przez dziewczęta oraz losowanie karteczek z imionami. Przysłowia związane z tym zwyczajem wprowadziły dzieci w zabawy andrzejkowe : losowanie karteczek z zawodami, imionami, przekładanie i rzucanie za siebie obuwia oraz rzucanie obierki z jabłka i odczytywanie liter. Zabawom tym towarzyszyła radość, ciekawość i dobry humor. Na świętego Andrzeja błyska pannom nadzieja.