Lekcja o Lasowiakach

Lekcja o Lasowiakach28 listopada zorganizowaliśmy dla uczniów wszystkich klas czwartych Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Stalowej Woli pogadankę z prezentacją multimedialną. Uczestnicy spotkania mieli możliwość poznania różnych wiadomości o kulturze ludowej Lasowiaków.

Warunki środowiska naturalnego, rozwój się osadnictwa, pochodzenie osadników, gospodarka wsi lasowiackiej, codzienne zajęcia mieszkańców to tylko niektóre omówione zagadnienia. Pokazano także jak wyglądała tradycyjna zabudowa oraz wystrój wnętrz chałupy lasowiackiej, jakie noszono stroje. W drugiej części spotkania omówiono lasowiackie tradycje andrzejkowe i zabawy dziewcząt podczas wróżenia. Uczniowie zadawali szereg pytań, sami także opowiadali o swojej wycieczce do skansenu w Kolbuszowej i zapamiętanych ciekawostkach związanych z Lasowiakami.

Katalog online

Logowanie do konta