Tak to było za Lasowiaków

Tak to było za Lasowiaków11 grudnia w MBP odbyła się pogadanka z prezentacją multimedialną dla uczniów kl. IIe Gim. Publicznej Szkoły Podstawowej nr 12 w Stalowej Woli. Uczestnicy spotkania mieli możliwość poznania różnych wiadomości o kulturze ludowej Lasowiaków.

Warunki środowiska naturalnego, rozwój się osadnictwa, pochodzenie osadników, gospodarka wsi lasowiackiej, codzienne zajęcia mieszkańców to tylko niektóre omówione zagadnienia. Pokazano także jak wyglądała tradycyjna zabudowa oraz wystrój wnętrz chałupy lasowiackiej, jakie noszono stroje. W drugiej części spotkania omówiono lasowiackie tradycje Świąt Bożego Narodzenia. Z okresem tym wiąże się największa ilość różnych zwyczajów. Zwłaszcza w dzień wigilijny: zajęcia dnia codziennego, obrzędy związane z kolacją - pośnikiem oraz prace i wróżby dokonywane po wieczerzy.