Czytaki dla niewidomych i niedowidzących

Czytaki dla niewidomych i niedowidzących9 stycznia Miejska Biblioteka Publiczna im. Melchiora Wańkowicza w Stalowej Woli zainaugurowała możliwość wypożyczania książek audio przygotowanych specjalnie dla osób słabowidzących oraz niewidzących. We współpracy z Fundacją „Klucz” oraz Stowarzyszeniem Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Larix” im. Henryka Ruszczyca, MBP w Stalowej Woli pozyskała w sumie 1,5 tysiąca nowych tytułów oraz na początek dwa urządzenia do odtwarzania plików audio tzw. Czytaki.

Książki audio dla osób z dysfunkcją wzroku dostępne są w MBP przy ul. ks. J. Popiełuszki 10, na parterze, w Wypożyczalni Książki Mówionej. Na spotkaniu, które zainicjowało poszerzenie grupy czytelniczej biblioteki, zjawili się m.in. członkowie stalowowolskiego koła Polskiego Związku Niewidomych. Część osób zrzeszonych w kole korzysta już prywatnie ze wspomnianych Czytaków – im biblioteka zaoferuje bogatą bazę książek dedykowanych na te urządzenia. Dwa udostępniane w MBP Czytaki będą mogły służyć osobom niedowidzącym oraz niewidomym ze Stalowej Woli i okolic.

A czym jest wspomniany Czytak? To urządzenie w pełni przystosowane do obsługi przez osoby niewidome i słabowidzące. Jest niewielkie i proste w obsłudze. Posiada funkcje podobne do magnetofonu kasetowego. Przy słuchaniu można korzystać z wbudowanego głośnika lub słuchawek, urządzenie można również podłączyć do sprzętu audio. Jest zasilane z wewnętrznego akumulatora lub zasilacza, który służy jednocześnie jako ładowarka. Czytak umożliwia ich odtwarzanie i obsługuje następujące formaty: mp3 oraz zaszyfrowany format opracowany specjalnie na potrzeby urządzenia. Książki zapisywane są na małych kartach elektronicznych. Na jednej, o pojemności 16 GB, mieści się do 1100 godzin nagrania.

Po skończeniu czytania, kartę można zapełnić nowymi nagraniami w bibliotece. Czytaki, podobnie jak pozyskany zasób audio, biblioteka pożyczać będzie na 35 dni, wyłącznie osobom posiadającym orzeczenie o niepełnosprawności z tytułu wzroku.

Grudzień 2018