Biliśmy rekord czytania!

By popularyzować czytelnictwo, już po raz drugi w całej Polsce zorganizowano akcję "Jak nie czytam, jak czytam". 1 czerwca 2017 r. o godzinie 10.00 po raz pierwszy w MBP w Stalowej Woli starano się również pobić rekord czytania w jednym momencie. Przed Biblioteką Główną zgromadzili się uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych, wychowankowie przedszkoli wraz z wychowawcami i opiekunami a także wszyscy sympatycy książki – w sumie 287 osób – aby przez kilka minut wspólnie czytać książki.

Można było wziąć ze sobą ulubione książki, a kto zapomniał, otrzymał od bibliotekarek egzemplarze rezerwowe. Oprócz biblioteki – podobne akcje zorganizowano w kilku szkołach na terenie Stalowej Woli – co również ogromnie cieszy.

Pomysłodawcą i głównym organizatorem jest redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole”, natomiast organizatorami przedsięwzięć w poszczególnych miastach – biblioteki szkolne i publiczne. Głównym celem akcji jest promocja czytania i książek wśród uczniów, inicjowanie mody na czytanie, pokazanie nieczytającym uczniom, że książki są popularne wśród ich rówieśników. Czytamy dla rozrywki i mile spędzonego czasu, bez dorabiania wielkiej filozofii. Podstawową formą uczestnictwa było zebranie 1 czerwca ok. godz. 10.00 uczniów oraz innych zainteresowanych osób w wybranym miejscu z książkami, wspólne czytanie, zrobienie zdjęcia oddającego frekwencję i wypełnienie formularza – sprawozdania przez MBP. W poprzednim roku czytało w jednym momencie w całej Polsce 432 608 uczniów i innych miłośników książek.

– Zależy nam na promocji czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Jak podkreślają eksperci, nadzieją na wzrost wskaźników czytelnictwa jest dorastające pokolenie. Dziękujemy zatem wszystkim, którzy wzięli udział w akcji „Jak nie czytam jak czytam”, a przede wszystkim za to, że doceniają korzyści płynące z czytania – mówi Beata Życzyńska z Działu Promocji MBP. A przed biblioteką czytali: dzieci i wychowawcy z Przedszkola nr 9, z Przedszkola Ene Due Rabe, PSP nr 7, PSP   nr 12, Gimnazjum nr 5 oraz pracownicy biblioteki Uniwersyteckiej KUL.

Około 1 września, będzie znana dokładna liczba czytających w całej Polsce w jednym momencie. Dowiemy się również czy zeszłoroczny rekord został pobity. Informacje na ten temat zamieścimy na naszej stronie internetowej www.biblioteka.stalowawola.pl.

W roku ubiegłym w akcji wzięło udział w sumie 432 608 osób.

Katalog online

Logowanie do konta