Psie sprawy według Wojciecha Cesarza

Psie sprawy według Wojciecha CesarzaCzy psy odczuwają radość, smutek i strach? Na to pytanie i wiele innych uczniowie z PSP nr 4, 7 i 12 uzyskali odpowiedź w bibliotece 12 września, biorąc udział w spotkaniu autorskim z Wojciechem Cesarzem. Pisarz zaprezentował książkę "Pamiętnik grzecznego psa", którą napisał wspólnie z żona Katarzyną Terechowicz.

Książka zdobyła nagrodę w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren, była nominowana do Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego i umieszczono ją na Złotej Liście Fundacji ABCXXI - Cała Polska Czyta Dzieciom. Opowiadane w książce perypetie obserwujemy z perspektywy oczu psa. Czy może być coś ciekawszego i bardziej wciągającego niż historia o wyczynach psa opowiedziana przez niego samego? A główny bohater – pies Winter – jest głęboko przekonany, że jest bardzo grzecznym psem. Lektura jest niezwykle zabawna i obowiązkowa dla wszystkich miłośników psów.

Wojciech Cesarz przybliżył dzieciom psi charakter, zwyczaje i bardzo ważną jaką odgrywa pies w życiu człowieka. Psy nie tylko są najlepszymi przyjaciółmi ludzi, często mają bardzo odpowiedzialne zadania do wykonania jak - psy ratownicy, psy policyjne, psy wspomagające leczenie (dogoterapia), psy opiekunowie, psy aktorzy i wiele innych. Literatura o zwierzętach jest bardzo chętnie czytana przez dzieci. Autor zachęcał do korzystania z biblioteki i przypominał dzieciom, że - zwierzę nie jest rzeczą, a los ludzi w dużej mierze od zwierząt zależy. Uczniowie chętnie nabywali książki autora z autografem, dostępne były również kolejne przygody psa Wintera.

Wojciech Cesarz jest nie tylko autorem książek dla dzieci, ale również artystą grafikiem, dyrektorem kreatywnym i artystycznym w agencji reklamowej, dyrektorem artystycznym wielu tygodników i miesięczników oraz zwolennikiem ekologii. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach zadania „Kuźnia bibliolubnych” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury, pod honorowym patronatem Lucjusza Nadbereżnego Prezydenta Miasta Stalowej Woli.

Styczeń 2019