Archipelag skarbów czyli co w życiu jest ważne

Archipelag skarbów czyli co w życiu jest ważneJak uniknąć uzależnienia? Jak sobie radzić z gniewem i presją rówieśników? Czym jest prawdziwa miłość i gdzie szukać autorytetów? O tym stalowowolską młodzież uczy Archipelag Skarbów – nietypowy i nowatorski program profilaktyczny. Przez niemal dwa tygodnie w sali konferencyjnej Miejskiej Biblioteki specjaliści z Instytutu Profilaktyki Zintegrowanej prowadzą specjalne zajęcia z gimnazjalistami.

Młodzi ludzie mają szansę dowiedzieć się wielu rzeczy na temat zdrowego i mądrego stylu życia. A także jak unikać alkoholu, narkotyków, przemocy. Archipelag Skarbów pokazuje młodym, jaki mają ogromny i pozytywny potencjał.

Podczas warsztatów młodzież zamienia się w poszukiwaczy skarbów: jest nimi głębokie szczęście, trwała miłość i realizacja w życiu własnych pasji i marzeń. Młodzieży, jest przekazywana wiedza o miłości, budowaniu relacji opartych na zaufaniu i szacunku. Trenerzy dają młodym konkretne wskazówki, jak radzić sobie z zakochaniem, złością i gniewem.  Ważną częścią warsztatów jest trening asertywności, podczas którego uczestnicy ćwiczą, jak umieć przeciwstawić się presji rówieśników.

Jednym z celów programu jest odczarowanie przekazu mediów oraz stylu życia celebrytów. Archipelag Skarbów pokazuje młodzieży, że najważniejsi przewodnicy i autorytety, od których mogą się wiele nauczyć, są wokół nich. To rodzice, dziadkowie, wychowawcy, trenerzy, instruktorzy harcerscy, duchowni…