Finał konkursu czytelniczego. Kto za spaghetti wygra 1000 złotych?

Już w sobotę, 6 maja o godzinie 16.00 finał konkursu „Mistrz pięknego czytania”. Zwycięzca czytelniczych zmagań wygra 1000 złotych. Zmagania, odbędą się przed publicznością w budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. ks. J. Popiełuszki 10. Także widzowie mogą wybrać i nagrodzić swojego faworyta.

Od miesiąca w  MBP trwają próby przed finałowymi zmaganiami. Prowadzi je Maria Bembenek opiekunka i reżyser Teatru „Blagier” ze Spółdzielczego Domu Kultury. Rok temu wybrała do konkursu „Chłopów” Reymonta, w tym zdecydowała się na „Spaghetti i miecz” Tadeusza Różewicza. – Nazwanie dramatu Różewicza komedią byłoby uproszczeniem i zubożeniem jej potencjału. Mieści się tu i surrealistyczny absurd, i groteska, i farsa. Sztuka Różewicza ukazuje romantyczną polską mentalność, która mitologizuje i uświęca każde narodowe głupstwo. Groteskowo miesza patos z trywialnością, z nadętego czyni wzniosłe – tłumaczy swój wybór Maria Bembenek. Na scenie, na której będziemy obserwować czytelnicze zmagania będzie więc śmiesznie i surrealistycznie. A scena zostanie stworzona w obszernej sali konferencyjnej obiektu biblioteki.

Spośród czytających, jury wybierze Mistrza Pięknego Czytania oraz przyzna nagrody i wyróżnienia. Dla tego, kto najlepiej zinterpretuje fragment sztuki „Spaghetti i miecz” Tadeusza Różewicza czeka nagroda w wysokości 1000 złotych. Pozostali uczestnicy konkursu mogą zaś liczyć na nagrody finansowe z puli 800 złotych. Zgromadzona na sali publiczność również może wybrać wyróżniającą się osobę w sztuce czytania i interpretacji. Faworyt publiczności otrzyma nagrodę rzeczową.

Organizatorami konkursu są: biblioteka, Urząd Miasta oraz stalowowolskie Starostwo Powiatowe.

Katalog online

Logowanie do konta