Wakacyjny bookcrossing

Wakacyjny bookcrossingPrzez całe wakacje w MBP przy ul. ks. J. Popiełuszki 10 dostępny będzie specjalny regał z książkami, które możemy wymienić. Każdy, kto przyniesie swoją książkę do biblioteki może pozostawić ją dla innych, a w zamian wziąć tą, która go zaciekawiła i chciałby ją przeczytać. Regał bookcrossingowy dostępny jest na parterze obiektu, tuż przy wejściu.

Bookcrossing to  idea nieodpłatnego przekazywania książek poprzez pozostawianie ich w miejscach publicznych, jak również w miejscach celowo utworzonych tzw. półkach bookcrossingowych (stoliki, regały, gabloty), po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej.

Idea krążącej książki narodziła się w Stanach Zjednoczonych w 2001 roku, jej inicjatorem był programista komputerowy, Ron Hornbaker. Swój pomysł nazwał bookcrossingiem (po polsku wymiana książek, książko-krążenie, książka w podróży). W marcu 2001 r. założył stronę internetową, a cztery tygodnie później ogłosił, że zamierza rozszerzyć swój projekt na cały świat. W 2004 r. wyrażenie "Bookcrossing" trafiło do słownika Oxfordu. Idea bookcrossingu w Polsce pojawiła się w październiku 2003 roku. Równolegle uruchomiono dwa polskie portale boockrossingowe. Od roku 2004 bookcrosserzy w Polsce obchodzą Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek, organizując marsze i happeningi. Pierwsze Święto Wolnych Książek odbyło się 6 kwietnia 2004 roku, w dniu urodzin jednego z inicjatorów bookcrossingu w Polsce. W późniejszych latach data ta została zmieniona pod wpływem sugestii nauczycieli.

Katalog online

Logowanie do konta