Przeczytaj „Wesele” w bibliotece

Przeczytaj „Wesele” w biblioteceI ty możesz wziąć czynny udział w tegorocznej edycji Narodowego Czytania. Miejska Biblioteka Publiczna im. Melchiora Wańkowicza w Stalowej Woli szuka chętnych, które wspólne z zaproszonymi osobami przeczytają w sobotę, 2 września fragmenty „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego.

Wydarzenie biblioteka przygotowuje wspólnie z Marią Bembenek, reżyserką teatru „Blagier”. Dramat Wyspiańskiego przed stalowowolską publicznością przeczytać ma szansę w tym roku każdy z nas. Bibliotekarze i reżyserka szukają właśnie osób, które włączą się w tę inicjatywę. Zadanie nie będzie trudne: należy przeczytać fragment lektury z podziałem na role. Chętni mogą zgłaszać się osobiście do czytelni Biblioteki Głównej przy ul. ks. J. Popiełuszki 10, do 7 sierpnia włącznie.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W ubiegłym roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. Przez ponad 11 godzin powieść Sienkiewicza czytali znani aktorzy. W całej Polsce i za granicą Quo vadis przeczytano w ponad 2200 miejscach. Także w Stalowej Woli.

Dramat Wyspiańskiego zwyciężył podczas internetowego głosowania spośród czterech propozycji. – Warto tę piękną pozycję naszej literatury przeczytać. Przeczytać ją razem, przypomnieć sobie te niezwykle ważne dla naszej historii, dla naszej kultury, dla właśnie fundamentów tego, co nazywamy polskością, te niezwykle ciekawe wersy dramatu, arcydramatu Stanisława Wyspiańskiego – przekonywał w lutym tego roku prezydent Andrzej Duda, ogłaszając wyniki głosowania. Dzieło Wyspiańskiego konkurowało z „Przedwiośniem” Stefana Żeromskiego, „Pamiątkami Soplicy” Henryka Rzewuskiego i „Beniowskim” Juliusza Słowackiego.

– Serdecznie zapraszam wszystkich Państwa do wspólnego czytania „Wesela”, do lektury, która wydobędzie różnorodność bohaterów, wyjątkową scenerię, bogactwo odniesień – napisał w liście inaugurującym akcję Prezydent RP Andrzej Duda.

„Wesele” to dramat w trzech aktach, najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego, powstało na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic.

Katalog online

Logowanie do konta