O żelazkach, gwarze i sandomierskich okolicach

O żelazkach, gwarze i sandomierskich okolicach– Każde żelazko jest inne, ma swoją duszę, zaklęta jest w nich historia – mówi Andrzej Cebula z Andruszkowic spod Sandomierza, kolekcjoner starych żelazek, regionalista i autor książek o sandomierszczyźnie.  W czwartek 26 października odwiedzi stalowowolską bibliotekę i opowie o swoich książkach, pasji do regionu sandomierskiego, pokaże na specjalnej wystawie swoje żelazka.

Zapraszamy do MBP przy ul. ks. J. Popiełuszki 10, na godzinę 17.00.

Przez około 15 lat udało mu się zgromadzić ponad 200 żelazek – Na węgiel, spirytus, jedno mam nawet gazowe. Z czasem stare żelazka stały się moją pasją, poza tym cieszę się, że mogę takie unikaty pokazać młodszemu pokoleniu – mówi Andrzej Cebula. Dla porównania: w stałej ekspozycji największego muzeum żelazek w Ziębicach na Dolnym Śląsku znajduje się około 400 eksponatów.

Ozdobą kolekcji gościa MBP jest piękne, bogato rzeźbione, mosiężne żelazko z rarogiem, czyli specjalnym uchwytem. – To jest jeszcze carskie żelazko, jedno z najcenniejszych w mojej kolekcji. Zostało wykonane z najwyższą starannością.  Prawdziwe dzieło sztuki – mówi w wywiadzie dla jednego tytułów prasowych pan Andrzej.

Andrzej Cebula jest także polskim pisarzem-regionalistą, dziennikarzem, przewodnikiem oraz instruktorem przewodnictwa PTTK. Był nominowany do tytułu człowieka roku województwa świętokrzyskiego w roku 2013 i 2014. Wyróżniony w XXVI edycji Konkursu o Nagrodę i Medal Zygmunta Glogera w Łomży roku 2015. Nominowany do honorowego tytułu "Sandomierzanin Roku 2016". Interesuje się dziejami Sandomierszczyzny i tej pasji poświęcił wiele publikacji, o których opowie 26 października w bibliotece. Drukiem ukazały się m.in.: Andruszkowice (monografia miejscowości), Figury, krzyże i kapliczki przydrożne w gminie Samborzec, Gorzyczany (monografia miejscowości), Zarys historyczny miejscowości gminy Samborzec czy Słownik gwary sandomierskiej.

- Bajbuga, bradziażyć, charpeźność, ćwalatać się, drujkie, gacopirz… - te i mnóstwo innych słów i zwrotów znajdziemy właśnie w „Słowniku gwary sandomierskiej”. Andrzej Cebula opowie w bibliotece o ich znaczeniu. – Nie wstydźmy się mówić gwarą – podkreśla.

Jeszcze raz zapraszamy na spotkanie z regionalistą do biblioteki 26 października, na godzinę 17.00.

O żelazkach, gwarze i sandomierskich okolicach

Katalog online