Godzinami o książkach – „Sprawa Meursaulta”

W środę, 7 czerwca  o godzinie 17.00 w Filii Nr 2, przy ulicy Siedlanowskiego 3, odbędzie się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych. Rozmowy będą się toczyć wokół powieści Kamela Daouda pt. Sprawa  Meursaulta ”. Jest to gniewna rewizja słynnej powieści Alberta Camusa "Obcy", pisana jednak z zupełnie odmiennej perspektywy. Narratorem książki jest Harun, brat Araba zamordowanego przez Meursaulta na rozpalonej słońcem algierskiej plaży.

Siedząc w barze i rozmawiając z nieznajomym, Harun próbuje zrekonstruować wydarzenia sprzed ponad siedemdziesięciu lat i odpowiedzieć na pytanie, jak doszło do zabójstwa i jak to możliwe, że w powieści Camusa słowo "Arab" pada 25 razy, a imię jego brata, Musy, ani raz.

Podczas środowego spotkania poszukamy odpowiedzi na pytania dotyczące: ludzkiej egzystencji, bólu, sensu życia i jego przemijania.

Kamel Daoud - ur. w 1970 r., dziennikarz i pisarz. Mieszka w Oranie w północno-zachodniej Algierii, pisze po francusku. Od ponad 20 lat publikuje w dzienniku " Le Quotidien d'Oran". Jest m.in. autorem zbioru opowiadań "Le Minotaure 504". Za wydaną ostatnio po polsku powieść "Sprawa Meursaulta", zainspirowaną "Obcym" Alberta Camusa, otrzymał w 2015 r. Nagrodę Goncourtów za debiut powieściowy.

Katalog online

Logowanie do konta