Wykład ks. Tadeusza Isakowicza- Zaleskiego w rocznicę Wołynia

Wykład ks. Tadeusza Isakowicza- Zaleskiego w rocznicę Wołynia 7 lipca w bibliotece przy ul. ks. J. Popiełuszki 10 na Sali konferencyjnej (II piętro) o godzinie 17.30 wykład ks. Tadeusza Isakowicza- Zaleskiego „Plusy i minusy relacji polsko-ukraińskich po 1991 roku” oraz zbiórka darów na rzecz podpalonej polskiej szkoły w Mościskach na Ukrainie. Cel – to wsparcie remontu oraz wyposażenie polskiej szkoły.

Spotkanie jest częścią stalowowolskich obchodów 74. rocznicy ludobójstwa Polaków na Wołyniu, organizowanych pod pieczą Stowarzyszenia Stalowi Patrioci, Fundacji Przywróćmy Pamięć i Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej obwodu Nisko – Stalowa Wola oraz miasta Stalowa Wola.

– Zapraszamy wszystkich mieszkańców Stalowej Woli i okolic do włączenia się w obchody tego wydarzenia. Szczególnie zachęcamy do wsparcia zbiórki darów na rzecz podpalonej polskiej szkoły w Mościskach na Ukrainie, która odbędzie się 7 lipca w Bibliotece Międzyuczelnianej w trakcie wykładu ks. Tadeusza Isakowicza- Zaleskiego. Zbieramy materiały: farby, wałki, kleje, taśmy, wszelkie materiały do malowania - w planach mamy przygotowanie patriotycznego graffiti w szkole oraz malowanie ścian w placówce – zachęcają organizatorzy.

11 lipca 2017 roku przypada 74. rocznica tzw. „ krwawej niedzieli”, czyli zmasowanych mordów obywateli polskich na Wołyniu przez oprawców z OUN – UPA. Mordy te trwały już od dłuższego czasu, jednakże to właśnie wtedy - w niedzielę 11 lipca 1943 roku - doszło do kulminacji zbrodniczej akcji oddziałów OUN-UPA, które spacyfikowały 99 polskich wsi, mordując w bestialski sposób kilka tysięcy Polaków. Według szacunków Instytutu Pamięci Narodowej, w latach 1943-1945 na Wołyniu, w Małopolsce Wschodniej i na Lubelszczyźnie zginęło od około 100 - 160-ciu tysięcy Polaków w tym głównie kobiet, dzieci i starców. Po stronie ukraińskiej wskutek akcji odwetowych i samoobrony życie straciło od 10-ciu do 12-tu tysięcy ludzi.

W ramach obchodów 74. rocznicy ludobójstwa Polaków na Wołyniu  11 lipca o godz. 18.00 w kościele p.w. Trójcy Przenajświętszej odprawiona zostanie także msza święta w intencji pomordowanych na kresach. Nastąpi także złożenie kwiatów pod krzyżem wołyńskim na cmentarzu komunalnym.

Wykład ks. Tadeusza Isakowicza- Zaleskiego w rocznicę Wołynia

Katalog online