Upamiętnią 150. rocznicę powstania „Sokoła”

Upamiętnią 150. rocznicę powstania „Sokoła”Ogólnopolskie zakończenie obchodów 150. rocznicy powstania TG "Sokół" w Polsce,  odbędzie się w piątek, 26 stycznia w stalowowolskiej Bibliotece Międzyuczelnianej od godziny 17.00 przy  ul. ks. J. Popiełuszki 10. Obchody poświęcone rocznicy powstania Sokoła zostały zainaugurowane w kwietniu ubiegłego roku, w Senacie RP.

Nieocenioną pomoc przy organizacji przedsięwzięcia udzielili m.in. senator Jan Żaryn, a wydarzenie zostało zapamiętane jako wielki sukces Prezesa Związku Towarzystw Gimnastycznych „Sokół” w Polsce – druha Damiana Małeckiego.

Stalowowolskiemu gniazdu „Sokoła” przypadł zaszczyt organizacji konferencji podsumowującej i kończącej ogólnopolskie obchody 150. rocznicy powstania TG „Sokół” w Polsce”.

W programie wydarzenia m.in. wystąpienie druha Damiana Małeckiego – Prezesa Związku Towarzystw Gimnastycznych „Sokół” w Polsce, oraz innych zaproszonych gości, emisja filmu prezentującego wspólne ćwiczenia Polowej Drużyny Sokoła i innych stalowowolskich organizacji pro-obronnych pn. "Obrońca 2017" wraz z komentarzem – Dowódcy Polowej Drużyny Sokoła – Mateusza Derylaka, prezentacja projektu sztandaru PTG Sokół w Stalowej Woli i ogłoszenie zbiórki publicznej na ten cel – druh Andrzej Dorosz.

Ukoronowaniem wydarzenia będzie wykład pt. „Mała wojna i zbrojne powstanie wg. Projektu regulaminu walki polskich organizacji niepodległościowych w 1914 r.”, który wygłosi prof. Andrzej Zapałowski.

Ponadto, można będzie obejrzeć wystawę poświęconą historii TG „Sokół” w Polsce oraz moneta okolicznościowa – wyemitowana przez NBP.

Wydarzenie wpisuje się w 100-lecie odzyskania niepodległości, w związku z tym, organizatorzy zapraszają wszystkie organizacje pro-obronne, klasy mundurowe i grupy rekonstrukcyjne do wspólnego świętowania i współpracy w duchu zgody narodowej i porozumienia w pracy dla dobra niepodległego państwa.

Wydarzenie poprowadzi druh Bogusław Tofilski.

Upamiętnią 150. rocznicę powstania „Sokoła”

Katalog online

Logowanie do konta