Witamy na stronie Miejskie Biblioteki Publicznej w Stalowej Woli   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie Miejskie Biblioteki Publicznej w Stalowej Woli Powered By GSpeech
A- A A+

OD 1 WRZEŚNIA ZMIANA GODZIN OTWARCIA BIBLIOTEKI ORAZ FILLI

Biblioteka Główna czynna - od pn. do pt.  w godz. 09:00 do 19:00.

Filie czynne - od pn. do pt.  w godz. 09:00 do 18:00.

W soboty wszystkie obiekty biblioteki będą nieczynne.

Przerwy na dezynfekcję: 14:40 do 15:00

Pisarka opowiedziała o Piłsudskim nieznane ciekawostki

Pisarka opowiedziała o Piłsudskim jak napadł na pociąg23 października w Miejskiej Bibliotece publicznej odbyło się spotkanie autorskie z Małgorzatą Strękowską – Zarembą - pisarką, dziennikarką, współautorką podręczników, laureatką wielu prestiżowych nagród i wyróżnień. W spotkaniu uczestniczyło 60 uczniów klas czwartych i piątych z PSP nr 3, 7 i 9 w Stalowej Woli.

Pani Małgorzata nie tylko opowiadała dzieciom o swoich książkowych bohaterach, czytała zabawne fragmenty ze swoich najnowszych książek, a przede wszystkim opowiedziała o swojej książce o marszałku Józefie Piłsudskim. Przedstawiła wiele ciekawych, lecz mało znanych historii związanych z marszałkiem: miał psa, którego nazwał Pies, a nawet napadł na pociąg, aby zdobyć pieniądze na walkę z zaborcami. - To był napad na wagon pocztowy, który przewozi pieniądze. Jak się teraz to odpowiada, to można usiąść i się śmiać z tego. Natomiast wtedy pewnie nie było im do śmiechu, bo gdyby kogokolwiek złapano to by go Rosjanie zamęczyli. Najpierw chciano gonić pociąg bryczką. Ale ci, którzy jechali na koniach nie dotarli na miejsce zbiórki – bryczka się popsuła, naprawiono ją, to utknęła gdzieś w błocie. Pech! Piłsudski odwołał napad na pociąg i następny zorganizował dopiero za kilkanaście dni. Najpierw jedna ekipa miała rozbić szybę w tylnym wagonie tym ostatnim i tam wrzucić materiał wybuchowy, ale szyba okazała się tak twarda, że materiał wybuchowy zamiast wystawać tam do środka to wystawał na zewnątrz i pokaleczył tych, którzy go założyli, a nie tych tam w środku. Potem nie wybuchła bomba, którą chciano zdobyć pociąg, bo zamokła, a koniec końców, kiedy otworzono w wagonie przewożącym pieniądze, połowę szafy to okazało się, że srebrne ruble leżały w skrzyniach. Kiedy te skrzynie zniszczono, oczom napadających ukazały się kolejne mniejsze skrzynie. Pieniądze wreszcie ukradziono, ale znacznie większa suma była w tej połowie szafy, której nie otworzono – opowiadała dzieciom pisarka.

Po zakończonej prezentacji o Piłsudskim, okraszonej sporą ilością archiwalnych zdjęć, Małgorzatą Strękowska – Zaremba chętnie odpowiadała na pytania uczniów, a po skończonym spotkaniu do pisarki ustawiła się długa kolejka chętnych po autograf.

Uczniowie mogli kupić książkę o Piłsudskim właśnie, ale również o rotmistrzu Pileckim. Już niebawem dostępna będzie kolejna książka poświęcona historycznej postaci superbohaterowi Polakowi. Tym razem będzie to Jan III Sobieski. Spotkanie odbyło się w ramach ogólnopolskiego projektu Dyskusyjnych Klubów Książki.

Małgorzata Strękowska –Zaremba, jest autorką około 40 książek dla dzieci i nie tylko. „Dom nie z tej ziemi” Małgorzaty Strękowskiej-Zaremby znalazł się na liście White Ravens – Białych Kruków, czyli wśród 200 najlepszych książek dla dzieci na świecie w roku 2018 według Internationale Jugendbibliothek.

Katalog on-line

Biblioteka cyfrowa

biblioteka cyfrowa

Katalog Larix

Regionalia

katalog regionaliów

Academica

academica

Konkursy

konkursy

Zaproponuj książkę

zaproponuj książkę

Biblioteka KUL

Miejska Biblioteka Publiczna

im. M. Wańkowicza

ul. ks. J. Popiełuszki 10

37-450 Stalowa Wola

Facebook youtube rrs

 

 

Wyszukaj na stronie

facebook_page_plugin
Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech