O zwyczajach, przysłowiach i przesądach na spotkaniu z pisarką

O zwyczajach, przysłowiach i przesądach na spotkaniu z pisarkąSalwy śmiechu wypełniały co rusz salę konferencyjną Miejskiej Biblioteki Publicznej w Stalowej Woli podczas spotkana autorskiego z Renatą Piątkowską, popularną autorką książek dla dzieci i młodzieży. Pisarka przedstawiała swoim słuchaczom z PSP nr 7 oraz PSP nr 2 kilka swoich książek. Jedna z nich to „Gdyby jajko mogło mówić”, w której wyjaśnia dzieciom pochodzenie i znaczenie świątecznych zwyczajów.

Dzieciaki dowiedziały się między innymi co to właściwie znaczy Śmigus Dyngus oraz że przed laty obchodzono go przez dwa dni. A był także suchy Śmigus. Dzieci śmiały się z fragmentu książki pisarki opisującej Prima Aprilis, który czytała zawodowa lektorka - Malwina Kożurno. To właśnie te interpretacje wzbudzały salwy śmiechu wśród około setki dzieciaków, które zjawiły się 6  listopada w stalowowolskiej bibliotece. Dzieciaki dowiedziały się także, jak odróżnić zwyczaje od przesądów.

– Staram się pisać tak, żeby wywoływać śmiech. Jeśli śmiejecie się po przeczytaniu pierwszej strony, po przeczytaniu drugiej i trzeciej, to będziecie chciały sprawdzić co takiego znajduje się na piątej i na szóstej stronie mojej książki – oznajmiła Renata Piątkowska, która chętnie odpowiadała na pytania dzieci. Po spotkaniu, każdy chętny mógł poprosić pisarkę o autograf.

Cztery z książek Renaty Piątkowskiej, która już po raz kolejny gościła w stalowowolskiej MBP, zostały wpisane na Złotą Listę Fundacji ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom. W 2016 roku otrzymała nagrodę Kawalera Orderu Uśmiechu, a w 2018 Medal za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka Infantis Dignitatis Defensori i Medal „Ludziom Czyniącym Dobro”.

Kwiecień 2019