O sławnych i wybitnych Polakach

O sławnych i wybitnych Polakach23 stycznia uczniowie klasy III PSP nr 12 wzięli udział w MBP w lekcji poświęconej wybitnym Polakom, którzy swoim talentem, pasją, pracą i poświęceniem na zawsze zapisali się na kartach historii. Polakom, którzy kształtowali losy naszego kraju i rozsławiali imię Polski w Europie i w świecie.

Spośród wielu wybitnych postaci przedstawiono dzieciom sylwetkę Stanisława Wyspiańskiego - z okazji 150. rocznicy urodzin. Niezwykle uzdolnionego artysty – „człowieka Renesansu”. Kolejną postacią był Czesław Słania, mistrz miniatury, grawer, projektant znaczków pocztowych i banknotów, określany jako największy rytownik XX wieku. Pracował dla poczt w kraju i na świecie, ceniony za niezwykle wysoki kunszt artystyczny miniaturowych dzieł. Kazimierz Funk - biochemik, odkrywca witamin. Dzięki jego odkryciu, świat po raz pierwszy dowiedział się o istnieniu niezbędnych do życia witamin. Józef Kosacki - wynalazca, inżynier, twórca ręcznego wykrywacza min. Polak, który uratował wiele istnień. Józef Hofmann - wynalazca, pianista, kompozytor, pedagog. „Cudowne dziecko”, urodzony w Krakowie „obywatel świata”. Geniusz w podwójnym znaczeniu; był bowiem genialnym pianistą i niesamowitym wynalazcą, (spinacza biurowego, wycieraczek samochodowych, pieca na ropę naftową, zbudował łódź motorową oraz wiele innych). Niezwykle utalentowany i pracowity. Uczniowie zapoznali się także z planszami - Sławni Polacy oraz z obszerną literaturą i albumami.

Wrzesień 2019