Zamki, które watro zobaczyć

Zamki, które watro zobaczyćWojewództwo podkarpackie bogate jest we wspaniałe magnackie dwory, średniowieczne zamczyska, ruiny dawnych dworów. Stanowią one atrakcję turystyczną. Niedługo rozpoczynają się ferie w naszym województwie. Wolny czas to świetna możliwość odwiedzenia tych miejsc. Dlatego też dla uczniów wszystkich klas 5 Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 zorganizowano w MBP pogadankę o najstarszych budowlach na Podkarpaciu.

Opowieść rozpoczęła się od historii Podkarpackiego Wawelu czyli o Baranowie Sandomierskim, następnie o zamku w Dukli i w Przemyślu. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się też jak posag księżnej Sapieżyny uratował zamek w Krasiczynie i jak Załuscy rozsławili Iwonicz. Przytoczona była też opowieść o dumnym magnacie z rezydencji w Narolu i o tym jak Odrzykoń zainspirował Aleksandra Fredrę do napisania "Zemsty". Były też ciekawostki dotyczące pałacu w Przeworsku, zamku w Sanoku, który upodobały sobie koronowane niewiasty. Pojawiły się legendy o zamku w Załużu, który stał się atrakcją dla miłośników duchów i zjaw. Także siedzibie Lubomirskich w Rozwadowie i Tarnowskich w pobliskim Dzikowie. Uzupełnieniem pogadanki była prezentacja multimedialna.

Czerwiec 2019