Witamy na stronie Miejskie Biblioteki Publicznej w Stalowej Woli   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie Miejskie Biblioteki Publicznej w Stalowej Woli Powered By GSpeech
A- A A+

Biblioteka Główna będzie czynna od poniedziałku do piątku w godz. 10:00 – 18:00

Filie biblioteczne - od godz. 10:00 do 17:00. W soboty wszystkie obiekty biblioteki będą nieczynne.

Przerwy na dezynfekcję: 11:40 do 12:00 oraz 14:40 do 15:00

Więcej informacji

Tropami legend i podań

Tropami legend i podań8 marca 2019 roku uczniowie klasy II ze Szkoły Podstawowej nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi w Stalowej Woli wzięli udział w zajęciach „Tropami legend i podań”. To właśnie legendy, podania i baśnie regionalne są czynnikiem wzmacniającym poczucie odrębności regionalnej i przyczyniają się do wzmocnienia więzi łączących ludzi z miejscem zamieszkania i z krainą pochodzenia.

Budują też pomost pomiędzy przeszłością a współczesnością. Na wstępie zajęć omówione zostały pojęcia „legenda” i „podanie”. Przedstawiona została prezentacja multimedialna opisująca znane i ciekawe legendy z różnych krajów. Z Wielkiej Brytanii przedstawione zostały legendy: „O ptakach z Tower ”, „O Czarnobrodym”, „O wiedźmach z Wookey Hole ”, „Robin Hood ”. Z Niemiec przedstawiona została legenda o „Szczurołapie z Hameln”, zaś ze Szwajcarii „Wilhelm Tell”. Wspomniano także o polskich legendach: „Wars i Sawa”, „Smok Wawelski ”, „Lech, Czech i Rus”, „Pan Twardowski”, „Kwiat Paproci ”, „Bazyliszek ”, „Janosik ”. Następnie dzieci wysłuchały audiobooka „Legendy i Baśnie Polskie - Kwiat Paproci ” Elżbiety Safarzyńskiej. W części artystycznej uczestnicy zajęć kolorowali obrazki Smoka Wawelskiego i Syrenki Warszawskiej. Na zakończenie zajęć przedstawiono podanie którego autorem jest ksiądz Wilhelm Gaj- Piotrowski „O siedlisku krasnoludków w Jastkowicach” oraz legendę „Sznur korali ”z książki Zbigniewa Trześniowskiego „Od Rzeszowa….. legendy i opowieści regionu Rzeszowskiego ”.

Katalog on-line

Biblioteka cyfrowa

biblioteka cyfrowa

Katalog Larix

Regionalia

katalog regionaliów

Academica

academica

Konkursy

konkursy

Zaproponuj książkę

zaproponuj książkę

Biblioteka KUL

Miejska Biblioteka Publiczna

im. M. Wańkowicza

ul. ks. J. Popiełuszki 10

37-450 Stalowa Wola

Facebook youtube rrs

 

 

Wyszukaj na stronie

facebook_page_plugin
Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech