Witamy na stronie Miejskie Biblioteki Publicznej w Stalowej Woli   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie Miejskie Biblioteki Publicznej w Stalowej Woli Powered By GSpeech
A- A A+

Godziny otwarcia Biblioteka Główna: pn. - pt.: 9:00 - 18:00; sobota: nieczynne

Godziny otwarcia Filia nr 2, Filia nr 3, Filia nr 5: pn. - pt.: 10:00 - 17:00; sobota: nieczynne

Godziny otwarcia Filia nr 1: poniedziałek: 9:00 - 15:00; wt.- pt.: 10:00 - 17:00; sobota: nieczynne

Znaleźliśmy wspólny język na Nocy Bibliotek 2019

Znaleźliśmy wspólny język na Nocy Bibliotek 20195 października 2019 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. ks. J. Popiełuszki 10 w Stalowej Woli odbyła się V edycja ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek pod hasłem „Znajdźmy wspólny język”. Jedną z atrakcji było spotkanie z Jaśkiem Melą. Sala konferencyjna MBP, gdzie zorganizowano spotkanie, pękała w szwach. Wielkim powodzeniem cieszył się także książkowy kiermasz.

- Kiedy dotknęła mnie niepełnosprawność wydawało mi się, że jest to największy krzyż, największa tragedia. Leżąc w szpitalu, już po wielu operacjach, amputacji, wykrzyczałem mojej mamie i tacie, którzy byli ze mną codziennie, że nie widzę sensu takiego życia. Mówiłem, że chrzanię to wszystko, to co mówicie o sensie życia, o Panu Bogu. Gdyby Bóg był, gdyby Bóg istniał, to byłyby dwie możliwości: albo nie miałbym tego wypadku, albo gdybym go miał, umarłbym na miejscu. Myślałem wtedy tylko o sobie, że to ja przeżyłem wypadek, to ja leżę w szpitalu, to ja cierpię, to mnie jest tak trudno. Nie zauważałem tego, jak wielkim bólem jest bezradność moich rodziców - opowiadał Jasiek Mela. - Mój tata wcisnął mi do głowy różnicę między słowem niepełnosprawność a słowem kalectwo. Niepełnosprawność, to pewien zbiór trudności, bardzo często fizycznych, które są w nas i które warto zaakceptować, bo raczej się nie zmienią. Kalectwo to są wszystkie takie ograniczenia, które siedzą w naszej głowie. Są to wszystkie przekonania o tym do czego się nadaję, do czego się nie nadaję, co jest możliwe, co jest niemożliwe, z czym sobie dam radę, a za co się lepiej w życiu nie zabierać.

Już wkrótce po nieszczęśliwym wypadku, Jasiek Mela wyprawił się z polarnikiem Markiem Kamińskim oraz Wojtkiem Ostrowskim, operatorem kamery i Wojtkiem Moskalem, oceanografem z Polskiej Akademii Nauk, na biegun północny.  Nastolatek  przezwyciężył swoje lęki i przeszedł do historii zdobywając w 2004 roku oba bieguny (północny i południowy) w jednym roku.

I na tym się nie skończyło: młody człowiek, któremu amputowano rękę oraz nogę w kolejnych latach uczestniczył w wyprawach na Kilimandżaro, Elbrus, wspinał się na górę El Capitan i przebiegł New York City Marathon. Podczas spotkania można było zobaczyć wiele zdjęć z jego podróży.

O tym wszystkim opowiedział właśnie w MBP i motywował słuchaczy do tego, by się bez względu na okoliczności nigdy nie poddawali. Spotkanie tłumaczone było na język migowy, przez Andrzeja Tracza, prezesa Stowarzyszenia Kulturalno – Sportowego „Surdostal” w Stalowej Woli.

Po spotkaniu, nie brakowało chętnych do wspólnego zdjęcia czy krótkiej rozmowy z naszym gościem. Wszyscy zainteresowani mogli również skorzystać z nauki podstaw języka migowego.

Bibliotekarze otworzyli także kiermasz taniej książki, który przyciągnął rzesze miłośników literatury. Kiermasz będzie funkcjonował w Bibliotece Głównej od wtorku - 8 października, do piątku - 11 października.

Zainteresowaniem cieszyły się plastyczne warsztaty książeczek sensorycznych dla dzieci i ich rodziców, z wykorzystaniem różnorodnych materiałów, które zapewniła biblioteka. Powstały ciekawe książeczki, oparte na tekstach dostępnych w bibliotece, jak również na podstawie własnych pomysłów. Przygotowano także kącik zabawek kreatywnych, które pobudzały dziecięcą wyobraźnię i twórcze myślenie. Dzieci z zapałem układały przestrzenne klocki z tekturowych pudeł, maxi domino z surowców wtórnych, konstrukcyjne klocki bamp, czy też poznawały zalety tablicy manipulacyjnej. Większość zabawek, została wykonana przez samych bibliotekarzy. Z kolei, wystawa „Znajdźmy wspólny język”, nawiązywała do literatury na temat niepełnosprawności dostępnej w bibliotece oraz ułatwień w korzystaniu z naszych zbiorów w postaci np. czytaków lub czytników do e-booków.

Rzecz jasna do godziny 22:00 można było pobuszować wśród półek z książkami i wypożyczyć ciekawe lektury.

Katalog on-line

Biblioteka cyfrowa

biblioteka cyfrowa

Katalog Larix

Regionalia

katalog regionaliów

Academica

academica

Konkursy

konkursy

Zaproponuj książkę

zaproponuj książkę

Biblioteka KUL

Miejska Biblioteka Publiczna

im. M. Wańkowicza

ul. ks. J. Popiełuszki 10

37-450 Stalowa Wola

Facebook youtube rrs

 

 

Wyszukaj na stronie

facebook_page_plugin
Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech