Witamy na stronie Miejskie Biblioteki Publicznej w Stalowej Woli   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie Miejskie Biblioteki Publicznej w Stalowej Woli Powered By GSpeech
A- A A+

Godziny otwarcia Biblioteka Główna: pn. - pt.: 9:00 - 18:00; sobota: nieczynne

Godziny otwarcia Filia nr 2, Filia nr 3, Filia nr 5: pn. - pt.: 10:00 - 17:00; sobota: nieczynne

Godziny otwarcia Filia nr 1: poniedziałek: 9:00 - 15:00; wt.- pt.: 10:00 - 17:00; sobota: nieczynne

Warsztaty „Napiszę do Ciebie list”

Warsztaty „Napiszę do Ciebie list”9 października rozpoczyna się Międzynarodowy Tydzień Pisania Listów. W tym dniu obchodzimy też Dzień Poczty i Znaczka Pocztowego. Stąd zorganizowane w MBP warsztaty pisania listów. Wzięli w nich udział uczniowie klasy 6 PSP nr 7.

Sztuka i obyczaje ręcznego pisania listów zanika. Maile, krótkie smsy, komunikatory wypierają z naszego życia prywatne listy dostarczane pocztą. A jakże przyjemnie je dostawać. Adresowana przesyłka cieszy.

A dla nadawcy to świetna szkoła dobierania słów, własnych przemyśleń, szlifowania języka i pisma. Na zajęciach uczniowie poznali wiadomości dotyczące święta poczty, utworzenia Światowego Związku Pocztowego, dowiedzieli się, czym zajmuje się epistolografia, jakie funkcje spełniały listy w dawnych czasach (np. były miejscem wymiany poglądów, dyskusji). Wiele zachowanych listów jest niezwykle cennym źródłem dla historyków, literaturoznawców do poznania życia słynnych artystów, polityków. Były też podane przykłady listów Juliusza Słowackiego do matki lub listu z książki J. Webster „Tajemniczy opiekun” i M. Musierowicz „Wnuczka do orzechów”. W drugiej części warsztatów dzieci uczyły się jak powinien być skonstruowany list, poznały rodzaje listów (prywatne, oficjalne, motywacyjne) i kilka żelaznych zasad, które obowiązują przy pisaniu (zwroty do adresata, akapity, zakończenie, sposób adresowania koperty). Później same przystąpiły do napisaniu listu do kolegi, koleżanki lub rodziców. Tematem przewodnim była wycieczka lub hobby. A na koniec jeszcze miały możliwość obejrzeć wystawkę filatelistyczną (znaczki i koperty okolicznościowe z dawnych lat wydane przez Pocztę Polską).

Katalog on-line

Biblioteka cyfrowa

biblioteka cyfrowa

Katalog Larix

Regionalia

katalog regionaliów

Academica

academica

Konkursy

konkursy

Zaproponuj książkę

zaproponuj książkę

Biblioteka KUL

Miejska Biblioteka Publiczna

im. M. Wańkowicza

ul. ks. J. Popiełuszki 10

37-450 Stalowa Wola

Facebook youtube rrs

 

 

Wyszukaj na stronie

facebook_page_plugin
Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech