Witamy na stronie Miejskie Biblioteki Publicznej w Stalowej Woli   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie Miejskie Biblioteki Publicznej w Stalowej Woli Powered By GSpeech
A- A A+

OD 1 LIPCA ZMIANA GODZIN OTWARCIA BIBLIOTEKI ORAZ FILLI

Biblioteka Główna  oraz filie będą czynne - od pn. do pt.  w godz. 09:00 do 16:00.

WTOREK - od godz. 10:00 do 17:00. W soboty wszystkie obiekty biblioteki będą nieczynne.

Przerwy na dezynfekcję: 11:40 do 12:00

W oczekiwaniu na święta

W oczekiwaniu na świętaZbliża się Boże Narodzenie. Nadchodzące święta wypełnione są radością i miłością, a wszelkie spory i kłótnie przestają istnieć. To czas, kiedy staramy się robić wyjątkowe rzeczy dla bliskich nam osób. Któż z nas nie lubi świąt Bożego Narodzenia? Przecież wówczas możemy wzajemnie się odwiedzać, spotkać dawno nie widziane osoby i zasiąść z nimi do wspólnej wigilijnej wieczerzy, na której królują dania sporządzone według przepisów naszych babć.

Ze świętami Bożego Narodzenia wiąże się wiele zwyczajów, a omówiliśmy je 10 grudnia razem z dziećmi z Niepublicznego Przedszkola Dzieciaki.pl oraz z grupą Zajączków z Przedszkola nr 10.  

Pojawiły się symbole związane z wigilią takie jak opłatek, pierwsza gwiazdka, sianko pod obrusem, dodatkowe nakrycie, potrawy, wspólne śpiewanie kolęd czy msza zwana pasterką. Wigilia to także szereg wróżb i przesądów. Część z nich przetrwała do dziś, a niektóre zostały już zapomniane. Nasi przodkowie wierzyli, że noc wigilijna jest to jedyna noc w roku, kiedy można odczytać tajemnice przyszłości. W naszych rozważaniach nie mogło zabraknąć choinki i znajdujących się pod nią prezentów. Przedszkolaki dowiedziały się, w jaki sposób przystrajano domy zanim pojawił się zwyczaj ubierania drzewka. Święta Bożego Narodzenia to także Kolędnicy, czyli przebierańcy, którzy dawniej chodzili po domach i życzyli wszystkim pomyślności w nadchodzącym roku, śpiewali przy tym kolędy oraz odgrywali scenki związane z Bożym Narodzeniem. Ponadto w okresie świątecznym pojawiają się szopki. Przedszkolaki poznały zwyczaj robienia szopek krakowskich, które charakteryzują się bogactwem kolorów i misternie wykonanych detali. Pokrótce opowiedzieliśmy także o Sylwestrze i Nowym Roku. W trakcie dzisiejszego spotkania dzieci rozwiązywały quiz o wigilii, wysłuchały głośnego czytania bożonarodzeniowych opowieści oraz układały własną świąteczną historię. Były również zimowe zagadki. Na zakończenie każdy mógł wylosować dobry uczynek do spełnienia z okazji zbliżających się świąt.

Katalog on-line

Biblioteka cyfrowa

biblioteka cyfrowa

Katalog Larix

Regionalia

katalog regionaliów

Academica

academica

Konkursy

konkursy

Zaproponuj książkę

zaproponuj książkę

Biblioteka KUL

Miejska Biblioteka Publiczna

im. M. Wańkowicza

ul. ks. J. Popiełuszki 10

37-450 Stalowa Wola

Facebook youtube rrs

 

 

Wyszukaj na stronie

facebook_page_plugin
Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech