Witamy na stronie Miejskie Biblioteki Publicznej w Stalowej Woli   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie Miejskie Biblioteki Publicznej w Stalowej Woli Powered By GSpeech
A- A A+

OD 1 LIPCA ZMIANA GODZIN OTWARCIA BIBLIOTEKI ORAZ FILLI

Biblioteka Główna  oraz filie będą czynne - od pn. do pt.  w godz. 09:00 do 16:00.

WTOREK - od godz. 10:00 do 17:00. W soboty wszystkie obiekty biblioteki będą nieczynne.

Przerwy na dezynfekcję: 11:40 do 12:00

Harcerze w bibliotece

Harcerze w biblioteceRozpoczęły się ferie. To okres zabawy i odpoczynku. Ale harcerze i dzieci z półkolonii "Stalowa Lilijka IV" znaleźli też czas na zdobycie wielu informacji, posłuchania ciekawostek o historii naszego miasta i ludzi, którzy wnieśli ogromny wkład w jego budowę i rozwój. Stąd wizyta w Miejskiej Bibliotece Publicznej i pogadanka na temat patronów stalowowolskich ulic.

Kto to był Marceli Siedlanowski, jak nazywał się pierwszy dyrektor gimnazjum i liceum w Stalowej Woli, jakie były zasługi dla naszego miasta ks. Józefa Skoczyńskiego, gdzie jest ulica Bronisława Chudzyńskiego? Dzieci mogły poznać sylwetki osób związanych z początkami budowy Zakładów Południowych i osiedla Stalowa Wola i pionierów naszego miasta (Eugeniusza Kwiatkowskiego, Marcelego Siedlanowskiego, Bronisława Chudzyńskiego, Ludwika Tołwińskiego, Dionizego Komana), pierwszego proboszcza naszego miasta ks. Józefa Skoczyńskiego. Dowiedzieli się też o nauczycielach, którzy są patronami stalowowolskich ulic: o Wacławie Górskim - pierwszym kierowniku szkoły powszechnej, Stanisławie Koper nauczycielce i Witoldzie Habdank-Kossowskim dyrektorze Liceum i Gimnazjum nr 616. Wśród zasłużonych dla naszego miasta znaleźli się również lekarze: dr Henryk Trojanowski i dr Stanisław Jaśkiewicz, nauczyciele - Witold Habdank -Kossowski, Wacław Górski czy Stanisława Koper. Uczniowie wysłuchali także opowieści o żołnierzach zbrojnego podziemia z czasów okupacji niemieckiej: Stanisławie Bełżyńskim pseud. "Kret", Tadeuszu i Stanisławie Szumielewiczach. Patronem ulicy jest też Bronisław Kochan bohaterski obrońca Westerplatte, Kazimierz Mirecki - działacz polityczny i żołnierz NOW-AK, urodzony w Pilchowie, bohater Tarnobrzega Józef Sarna, czy ppor. Tadeusz Socha komendant Kedywu AK w Rudniku oraz kpt. Marcin Kusiński urodzony w Charzewicach. Opowiedziano także dzieciom o księżnej Annie Lubomirskiej, o Ignacym Mościckim Prezydencie RP, gen. Tadeuszu Kasprzyckim dzięki któremu nasze miasto nosi nazwę Stalowa Wola, Melchiorze Wańkowiczu i jego "Sztafecie" . Uczestnicy półkolonii nie tylko poznawali na spotkaniu biogramy i ciekawostki o patronach ale i lokalizację danej ulicy na mapie naszego miasta. Mieli także możliwość obejrzenia prezentacji na temat patronów stalowowolskich ulic. Zadawali dużo pytań i pochwalili się swoją wiedzą na te tematy.

Następnie harcerze i dzieci z półkolonii „Stalowa Lilijka IV" projektowali i wykonywali książeczkę dotykową dla dzieci niewidomych i słabowidzących. Do jej zrobienia wykorzystano materiały o różnorodnej fakturze (miękkie, gładkie, szorstkie, szeleszczące) i kształcie. Podczas zajęć wykorzystano tektury formatu A4, zróżnicowane fakturowo materiały, papiery kolorowe oraz przedmioty np. guziki, muszelki, fasolę itp. Wykonana książeczka dotykowo-fakturowa sprawi dzieciom niewidomym lub słabowidzącym ogromną radość, które za pomocą palców i zmysłu dotyku będą mogły cieszyć się oglądaniem ilustracji.

Katalog on-line

Biblioteka cyfrowa

biblioteka cyfrowa

Katalog Larix

Regionalia

katalog regionaliów

Academica

academica

Konkursy

konkursy

Zaproponuj książkę

zaproponuj książkę

Biblioteka KUL

Miejska Biblioteka Publiczna

im. M. Wańkowicza

ul. ks. J. Popiełuszki 10

37-450 Stalowa Wola

Facebook youtube rrs

 

 

Wyszukaj na stronie

facebook_page_plugin
Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech