A- A A+

Mistrz czytania otrzymał 1000 złotych

Longin Janik wygrał tegoroczny konkurs Mistrz Pięknego Czytania organizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Stalowej Woli. 10 finalistów konkursu czytało i odgrywało przed publicznością fragmenty sztuki Tadeusza Różewicza „Spaghetti i miecz”.

Publiczność, która zjawiła się w MBP, aby obserwować sceniczne i językowe zmagania uczestników konkursu, obejrzała ciekawy i śmieszny fragment sztuki, traktującej o patriotyzmie. - Nazwanie dramatu Różewicza komedią byłoby uproszczeniem i zubożeniem jej potencjału. Mieści się tu i surrealistyczny absurd, i groteska, i farsa. Sztuka Różewicza ukazuje romantyczną polską mentalność, która mitologizuje i uświęca każde narodowe głupstwo. Groteskowo miesza patos z trywialnością, z nadętego czyni wzniosłe - mówi Maria Bembenek, reżyser Teatru „Blagier” z SDK w Stalowej Woli, która przygotowała finalistów konkursu.

Jury pod przewodnictwem Sylwestra Łysiaka z Domu Kultury w Tarnobrzegu pierwszą nagrodę, tysiąc złotych, przyznało Longinowi Janikowi. Drugim i trzecim miejscem uhonorowano, odpowiednio, Marię Katę – Kozłowską i Bartłomieja Kotwicę. Nagrodę publiczności otrzymała Jolanta Jurewicz. Przyznano także dwa wyróżnienia. Otrzymali je Anna Janiec oraz Wojciech Szkodowski.

- Ocenialiśmy gest, mimikę, prezentację tekstu, ale też sposób wyrażania emocji, wczucie się w graną postać - wyliczał Sylwester Łysiak. W oczekiwaniu na werdykt jury publiczność oklaskiwała koncert przygotowany przez Ewę Woynarowską.

Organizatorzy konkursu to biblioteka, Urząd Miasta oraz stalowowolskie Starostwo Powiatowe.

Katalog on-line

Biblioteka cyfrowa

biblioteka cyfrowa

Kalendarz

Październik 2019
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Katalog Larix

Regionalia

katalog regionaliów

Academica

academica

Czytelnia on-line IBUK LIBRA

ibuk libra

Konkursy

konkursy

Zaproponuj książkę

zaproponuj książkę

Biblioteka KUL

Miejska Biblioteka Publiczna

im. M. Wańkowicza

ul. ks. J. Popiełuszki 10

37-450 Stalowa Wola

Facebook youtube rrs

 

 

Wyszukaj na stronie

Bip Godło

 

facebook_page_plugin