Pobity rekord czytania!

Pobity rekord czytania!Policzono już wszystkich uczestników tegorocznej akcji popularyzującej  czytelnictwo „Jak nie czytam, jak czytam". Jak się okazało - w drugą odsłonę inicjatywy zaangażowało się 459 409 osób w całej Polsce. Także w Stalowej Woli starano się pobić rekord czytania w jednym momencie.

Przed Biblioteką Główną zgromadziły się dzieci i ich wychowawcy z Przedszkola nr 9, z Przedszkola Ene Due Rabe, PSP nr 7, PSP  nr 12, Gimnazjum nr 5 oraz pracownicy biblioteki Uniwersyteckiej KUL– w sumie 287 osób – aby przez kilka minut wspólnie czytać książki.

Pomysłodawcą i głównym organizatorem jest redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole”, natomiast organizatorami przedsięwzięć w poszczególnych miastach – biblioteki szkolne i publiczne. Głównym celem akcji jest promocja czytania i książek wśród uczniów, inicjowanie mody na czytanie, pokazanie nieczytającym uczniom, że książki są popularne wśród ich rówieśników. Czytamy dla rozrywki i mile spędzonego czasu, bez dorabiania wielkiej filozofii. Podstawową formą uczestnictwa było zebranie 1 czerwca o godzinie 10.00 uczniów oraz innych zainteresowanych osób w wybranym miejscu                        z książkami, wspólne czytanie, zrobienie zdjęcia oddającego frekwencję i wypełnienie formularza – sprawozdania przez MBP. W poprzednim roku czytało w jednym momencie w całej Polsce 432 608 uczniów i innych miłośników książek, w tym jak się okazuje było ich więcej - 459 409 osób.

Według badań 63% Polaków nie czyta w ciągu roku ani jednej książki.  Badania obejmują jednak osoby powyżej 15 roku życia. Młodzież czyta znacznie więcej, może dać dorosłym dobry przykład…

Listopad 2019