A- A A+

Wycieczka i zajęcia o ekslibrisie

Wycieczka i zajęcia o ekslibrisieUczniowie dwóch szóstych klas ze szkoły  w Pysznicy zwiedzili 3 października naszą bibliotekę. Mieli okazję obejrzeć nie tylko pokaźny księgozbiór poszczególnych agend, ale również zapoznać się ze sposobem wypożyczania książek na samowypożyczaczach, co sprawiło im ogromną frajdę

Przygotowaliśmy również dla nich zajęcia, na których poznali krótką historię ekslibrisu - znaku własnościowego danego egzemplarza książki. Prezentacja multimedialna na ten temat przybliżyła genezę powstania (najstarszy znak własności - fajansowa tabliczka z imieniem Amenhotepa III z Egiptu oraz protoekslibris w średniowieczu), rozwój drukowanych ekslibrisów czy popularność w XVI i XVII wieku superekslibrisów.

Uczniowie z Pysznicy poznali także historię powstawania ekslibrisów w Polsce. Wtedy charakteryzowały się wysokim poziomem artystycznym i heraldycznymi motywami. Omówiony został też ich rozwój przez kolejne epoki. Mieli możliwość obejrzeć współczesne znaki własnościowe polskich bibliotek i wydawnictw oraz ekslibrisy osób prywatnych. Uczestnicy zajęć dowiedzieli się także o historii powiatowego konkursu „Ekslibris” organizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. M. Wańkowicza w Stalowej Woli i obejrzeli prace nagrodzone w latach 1998 - 2016.

Katalog on-line

Biblioteka cyfrowa

biblioteka cyfrowa

Kalendarz

Listopad 2019
P W Ś C Pt S N
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

Katalog Larix

Regionalia

katalog regionaliów

Academica

academica

Czytelnia on-line IBUK LIBRA

ibuk libra

Konkursy

konkursy

Zaproponuj książkę

zaproponuj książkę

Biblioteka KUL

Miejska Biblioteka Publiczna

im. M. Wańkowicza

ul. ks. J. Popiełuszki 10

37-450 Stalowa Wola

Facebook youtube rrs

 

 

Wyszukaj na stronie

Bip Godło

 

facebook_page_plugin