Godziny otwarcia Biblioteka Główna, Filia nr 2, Filia nr 3, Filia nr 5: pn. śr - pt.: 9:00 - 16:00; wtorek: 10:00 - 17:00; sobota: nieczynne

Godziny otwarcia Filia nr 1: pn., śr - pt.: 9:00 - 15:00; wtorek: 10:00 - 17:00; sobota: nieczynne

Wycieczka i zajęcia o ekslibrisie

Wycieczka i zajęcia o ekslibrisieUczniowie dwóch szóstych klas ze szkoły  w Pysznicy zwiedzili 3 października naszą bibliotekę. Mieli okazję obejrzeć nie tylko pokaźny księgozbiór poszczególnych agend, ale również zapoznać się ze sposobem wypożyczania książek na samowypożyczaczach, co sprawiło im ogromną frajdę

Przygotowaliśmy również dla nich zajęcia, na których poznali krótką historię ekslibrisu - znaku własnościowego danego egzemplarza książki. Prezentacja multimedialna na ten temat przybliżyła genezę powstania (najstarszy znak własności - fajansowa tabliczka z imieniem Amenhotepa III z Egiptu oraz protoekslibris w średniowieczu), rozwój drukowanych ekslibrisów czy popularność w XVI i XVII wieku superekslibrisów.

Uczniowie z Pysznicy poznali także historię powstawania ekslibrisów w Polsce. Wtedy charakteryzowały się wysokim poziomem artystycznym i heraldycznymi motywami. Omówiony został też ich rozwój przez kolejne epoki. Mieli możliwość obejrzeć współczesne znaki własnościowe polskich bibliotek i wydawnictw oraz ekslibrisy osób prywatnych. Uczestnicy zajęć dowiedzieli się także o historii powiatowego konkursu „Ekslibris” organizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. M. Wańkowicza w Stalowej Woli i obejrzeli prace nagrodzone w latach 1998 - 2016.