Witamy na stronie Miejskie Biblioteki Publicznej w Stalowej Woli   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie Miejskie Biblioteki Publicznej w Stalowej Woli Powered By GSpeech
A- A A+

Godziny otwarcia Biblioteka Główna, Filia nr 2, Filia nr 3, Filia nr 5: pn. śr - pt.: 9:00 - 16:00; wtorek: 10:00 - 17:00; sobota: nieczynne

Godziny otwarcia Filia nr 1: pn., śr - pt.: 9:00 - 15:00; wtorek: 10:00 - 17:00; sobota: nieczynne

Spotkanie z literatem

Spotkanie z literatem4 października w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie literata Ryszarda Mścisza z uczestnikami Warsztatów Literackich WERS, młodzieżą licealną i gimnazjalną - LO im. KEN i gimnazjaliści z ZSO nr 3. Spotkanie zorganizowane zostało w ramach projektu „Wzbogacenie oferty kulturalnej dla mieszkańców Stalowej Woli” realizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Państwowej Szkoły Muzycznej „Crescendo” w Stalowej Woli a finansowanego ze środków Gminy Stalowa Wola.

Projekt ma na celu promowanie muzyki i twórczości literackiej dzieci i młodzieży, obejmuje nie tylko spotkania warsztatowe młodych literatów, ale także wspólne koncerty słowno-muzyczne, edukację muzyczną i spotkania z twórcami regionu.  Warsztaty literackie prowadzą Stanisława Bieńko-Stachyra i Joanna Rybak. W tym roku zaproszony na spotkanie autorskie i warsztaty dla młodych adeptów pióra został Ryszard Mścisz - członek Związku Literatów Polskich Oddział w Rzeszowie, poeta, krytyk literacki.

Spotkanie zostało podzielone na dwie części. W pierwszej Ryszard Mścisz przedstawił swoją twórczość. Przeczytał oraz omówił z młodzieżą swoje wiersze a także prozę satyryczną. – Kiedy piszę wiersze powstają one pod wpływem chwili, nie myślę, że trafią one do określonego tomiku. Jego wydanie zajmuje więc kilka lat, proces tworzenia jest rozłożony w czasie i zależy od wielu czynników. Jeśli chodzi o prozę, satyry czy recenzje z reguły tworzę je na konkretne zamówienie – odpowiadał na pytania młodych ludzi literat.

W części drugiej, warsztatowej młodzi ludzi mieli możliwość wzbogacić swój warsztat literacki i podpytać twórcę o sprawy techniczne związane z własną twórczością.

Ryszard Mścisz urodził się w Stalowej Woli, ale przez całe życie mieszka i jest związany z miejscowością Jeżowe w powiecie niżańskim. Tu właśnie już od 30 lat pracuje jako polonista w ponadgimnazjalnym Zespole Szkół. Od 2002 r. jest opiekunem gazetki szkolnej „Post Scriptum”, będącej jedną z najlepszych w kraju, zdobywającej nagrody w ogólnopolskich konkursach. Prowadzi także warsztaty literackie, a jego uczniowie odnoszą sukcesy na skalę wojewódzką i ogólnopolską

Z zdobywał nagrody i wyróżnienia Międzynarodowych Spotkań Poetów „Wrzeciono” w Nowej Sarzynie, w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim „O kwiat Azalii” w Leżajsku w Ogólnopolskim i Polonijnym Turnieju Poetyckim o „Srebrne Pióro” Prezydenta Miasta Mielca. W ramach VII Ogólnopolskiego Turnieju Poetyckiego o „Srebrne Pióro” Prezydenta Miasta Mielca przyznano mu także „Poetycki Exlibris” Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie — Filia w Mielcu, zaś w edycjach kolejnych „Nagrodę Publiczności” i Laur Kwartalnika „Nadwisłocze”.

Tomik „Wibracje” przyniósł Ryszardowi Mściszowi „Gałązkę Sosny” — Nagrodę Miasta Stalowej Woli, zaś zbiór wierszy „Na strunach lat” — „Złote Pióro” Rzeszowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich za 2004 r. w kategorii — poezja. Za zbiór tekstów satyrycznych „Swojski diabeł i inne humoreski” otrzymał drugie „Złote Pióro”, nagrodę ZLP O/Rzeszów za 2012 r., tym razem w kategorii: inne. Od wielu lat twórca należy do Stowarzyszenia Literackiego „Witryna” w Stalowej Woli, od 2004 r. jest członkiem Związku Literatów Polskich — Oddział w Rzeszowie.

Ryszard Mścisz jest stałym współpracownikiem kwartalnika literacko-artystycznego „Fraza” w Rzeszowie, do którego pisze przede wszystkim recenzje.

Katalog on-line

Biblioteka cyfrowa

biblioteka cyfrowa

Katalog Larix

Regionalia

katalog regionaliów

Academica

academica

Konkursy

konkursy

Zaproponuj książkę

zaproponuj książkę

Biblioteka KUL

Miejska Biblioteka Publiczna

im. M. Wańkowicza

ul. ks. J. Popiełuszki 10

37-450 Stalowa Wola

Facebook youtube rrs

 

 

Wyszukaj na stronie

facebook_page_plugin
Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech