Witamy na stronie Miejskie Biblioteki Publicznej w Stalowej Woli   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie Miejskie Biblioteki Publicznej w Stalowej Woli Powered By GSpeech
A- A A+

Godziny otwarcia Biblioteka Główna: pn. - pt.: 9:00 - 18:00; sobota: nieczynne

Godziny otwarcia Filia nr 2, Filia nr 3, Filia nr 5: pn. - pt.: 10:00 - 17:00; sobota: nieczynne

Godziny otwarcia Filia nr 1: poniedziałek: 9:00 - 15:00; wt.- pt.: 10:00 - 17:00; sobota: nieczynne

O wierszach i bajkach Brzechwy

O wierszach i bajkach Brzechwy27 października uczniowie Szkoły Specjalnej zaproszeni zostali do podróży przez wiersze i rymy w cudowną krainę fantazji Jana Brzechwy. Na zajęciach dowiedzieli się m.in. kim był słynny bajkopisarz.

Jan Brzechwa z zawodu był adwokatem. Jako nastolatek opublikował swoje pierwsze wiersze m.in. wiersz o starszej siostrze od której otrzymał pierwsze  honorarium", aby tego wiersza nikomu nie pokazywał. Wiersz nie dochował się do naszych czasów. Brzechwa mówił: pisząc wiersze sięgam do mojego dzieciństwa i staram się przypomnieć sobie, jak wtedy widziałem świat, jakie miewałem problemy... Uczniowie zapoznani zostali z relacjami bliskich i przyjaciół o autorze i jego przygodach. W twórczości Jana Brzechwy jest dużo wzmianek o jedzeniu. Przyjaciele nazywali go czasem żartobliwie "poetą kulinarnym". Czasami do powstania wiersza wystarczał jeden rym. Z relacji żony Brzechwy: pracował przy drzwiach otwartych i twierdził, że odgłosy zwykłej krzątaniny nie tylko mu nie przeszkadzają ale nawet pomagają. Miła mu była świadomość, że dookoła toczy się zwykłe, normalne życie, że wystarczy przekroczyć próg pokoju, aby z krainy fantazji wrócić do realnego świata, świata tak pociągającego i pełnego uroku. Uczniowie odgadywali tytuły wierszy z odczytanych fragmentów oraz czytali wybrane wiersze poety: Żaba, Tańcowała igła z nitką, Na straganie i inne. Obejrzeli również książki z wierszami Brzechwy. Podróż się nie kończy, czytelnicy pana Brzechwy podróżują z nim co dnia w świat humoru i fantazji.

Katalog on-line

Biblioteka cyfrowa

biblioteka cyfrowa

Katalog Larix

Regionalia

katalog regionaliów

Academica

academica

Konkursy

konkursy

Zaproponuj książkę

zaproponuj książkę

Biblioteka KUL

Miejska Biblioteka Publiczna

im. M. Wańkowicza

ul. ks. J. Popiełuszki 10

37-450 Stalowa Wola

Facebook youtube rrs

 

 

Wyszukaj na stronie

facebook_page_plugin
Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech