Witamy na stronie Miejskie Biblioteki Publicznej w Stalowej Woli   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie Miejskie Biblioteki Publicznej w Stalowej Woli Powered By GSpeech
A- A A+

Biblioteka Główna będzie czynna od poniedziałku do piątku w godz. 10:00 – 18:00

Filie biblioteczne - od godz. 10:00 do 17:00. W soboty wszystkie obiekty biblioteki będą nieczynne.

Przerwy na dezynfekcję: 11:40 do 12:00 oraz 14:40 do 15:00

Więcej informacji

Katarzynki i zabawy andrzejkowe

Katarzynki i zabawy andrzejkowe21 listopada uczniowie kl. IV PSP Nr 7 wzięli udział w zabawach andrzejkowych zorganizowanych w bibliotece. Zapoznani zostali z dawnymi zwyczajami i tradycjami cyklu zimowego przekazywanymi z pokolenia na pokolenie.

Porozmawiano także o zwyczajach na dzień św. Katarzyny – dzisiaj już zapomnianych Zbierano się w domach (chatach), był to czas życia towarzyskiego wolnego od prac w polu i gospodarstwie, połączony z wykonywaniem różnych prac domowych. Odbywało się to przy śpiewie, opowiadaniach i żartach. Z biegiem czasu wykształciło się przekonanie, że św. Katarzyna sprzyja proroctwom przeznaczonym dla mężczyzn, natomiast św. Andrzej wstawia się za pannami. Spotkaniom towarzyszyły „wróżby”: najpopularniejsze: lanie wosku, liczenie kołków w płocie, puszczanie igieł i listków mirtowych na wodę, rzucanie lub przekładanie trzewików, pieczenie specjalnych placków przez dziewczęta oraz losowanie karteczek z imionami. Przysłowia związane z tym zwyczajem wprowadziły dzieci w zabawy andrzejkowe : losowanie karteczek z zawodami, imionami, przekładanie i rzucanie za siebie obuwia oraz rzucanie obierki z jabłka i odczytywanie liter. Zabawom tym towarzyszyła radość, ciekawość i dobry humor. Na świętego Andrzeja błyska pannom nadzieja.

Katalog on-line

Biblioteka cyfrowa

biblioteka cyfrowa

Katalog Larix

Regionalia

katalog regionaliów

Academica

academica

Konkursy

konkursy

Zaproponuj książkę

zaproponuj książkę

Biblioteka KUL

Miejska Biblioteka Publiczna

im. M. Wańkowicza

ul. ks. J. Popiełuszki 10

37-450 Stalowa Wola

Facebook youtube rrs

 

 

Wyszukaj na stronie

facebook_page_plugin
Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech