Witamy na stronie Miejskie Biblioteki Publicznej w Stalowej Woli   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie Miejskie Biblioteki Publicznej w Stalowej Woli Powered By GSpeech
A- A A+

Biblioteka Główna będą czynne - od godz. 10:00 do 18:00.

Filie biblioteczne będą czynne - od godz. 10:00 do 17:00. W soboty wszystkie obiekty biblioteki będą nieczynne.

Przerwy na dezynfekcję: 11:40 do 12:00 oraz 14:40 do 15:00

Wróżenie i dobra zabawa

Wróżenie i dobra zabawaTak było 23 listopada w bibliotece, kiedy to uczniowie kl. III z PSP nr 12 wzięli udział w zabawach andrzejkowych zorganizowanych w bibliotece. Zapoznani zostali z dawnymi zwyczajami i tradycjami cyklu zimowego przekazywanymi z pokolenia na pokolenie.

Porozmawiano także o zwyczajach na dzień św. Katarzyny – dzisiaj już zapomnianych Zbierano się w domach (chatach), był to czas życia towarzyskiego wolnego od prac w polu i gospodarstwie, połączony z wykonywaniem różnych prac domowych. Odbywało się to przy śpiewie, opowiadaniach i żartach. Z biegiem czasu wykształciło się przekonanie, że św. Katarzyna sprzyja proroctwom przeznaczonym dla mężczyzn, natomiast św. Andrzej wstawia się za pannami. Spotkaniom towarzyszyły „wróżby”: najpopularniejsze: lanie wosku, liczenie kołków w płocie, puszczanie igieł i listków mirtowych na wodę, rzucanie lub przekładanie trzewików, pieczenie specjalnych placków przez dziewczęta oraz losowanie karteczek z imionami.

Część z tych wróżb odtworzyliśmy także podczas spotkania z trzecioklasistami dzieciaki losowały karteczki ze swoimi przyszłymi zawodami czy imionami swoich towarzyszy życia. Ciekawe czy wróżby się sprawdzą?

Katalog on-line

Biblioteka cyfrowa

biblioteka cyfrowa

Katalog Larix

Regionalia

katalog regionaliów

Academica

academica

Konkursy

konkursy

Zaproponuj książkę

zaproponuj książkę

Biblioteka KUL

Miejska Biblioteka Publiczna

im. M. Wańkowicza

ul. ks. J. Popiełuszki 10

37-450 Stalowa Wola

Facebook youtube rrs

 

 

Wyszukaj na stronie

facebook_page_plugin
Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech