A- A A+

Wróżenie i dobra zabawa

Wróżenie i dobra zabawaTak było 23 listopada w bibliotece, kiedy to uczniowie kl. III z PSP nr 12 wzięli udział w zabawach andrzejkowych zorganizowanych w bibliotece. Zapoznani zostali z dawnymi zwyczajami i tradycjami cyklu zimowego przekazywanymi z pokolenia na pokolenie.

Porozmawiano także o zwyczajach na dzień św. Katarzyny – dzisiaj już zapomnianych Zbierano się w domach (chatach), był to czas życia towarzyskiego wolnego od prac w polu i gospodarstwie, połączony z wykonywaniem różnych prac domowych. Odbywało się to przy śpiewie, opowiadaniach i żartach. Z biegiem czasu wykształciło się przekonanie, że św. Katarzyna sprzyja proroctwom przeznaczonym dla mężczyzn, natomiast św. Andrzej wstawia się za pannami. Spotkaniom towarzyszyły „wróżby”: najpopularniejsze: lanie wosku, liczenie kołków w płocie, puszczanie igieł i listków mirtowych na wodę, rzucanie lub przekładanie trzewików, pieczenie specjalnych placków przez dziewczęta oraz losowanie karteczek z imionami.

Część z tych wróżb odtworzyliśmy także podczas spotkania z trzecioklasistami dzieciaki losowały karteczki ze swoimi przyszłymi zawodami czy imionami swoich towarzyszy życia. Ciekawe czy wróżby się sprawdzą?

Katalog on-line

Biblioteka cyfrowa

biblioteka cyfrowa

Katalog Larix

Regionalia

katalog regionaliów

Academica

academica

Czytelnia on-line IBUK LIBRA

ibuk libra

Konkursy

konkursy

Zaproponuj książkę

zaproponuj książkę

Biblioteka KUL

Miejska Biblioteka Publiczna

im. M. Wańkowicza

ul. ks. J. Popiełuszki 10

37-450 Stalowa Wola

Facebook youtube rrs

 

 

Wyszukaj na stronie

Bip Godło

 

facebook_page_plugin