Witamy na stronie Miejskie Biblioteki Publicznej w Stalowej Woli   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie Miejskie Biblioteki Publicznej w Stalowej Woli Powered By GSpeech
A- A A+

OD 1 WRZEŚNIA ZMIANA GODZIN OTWARCIA BIBLIOTEKI ORAZ FILLI

Biblioteka Główna czynna - od pn. do pt.  w godz. 09:00 do 19:00.

Filie czynne - od pn. do pt.  w godz. 09:00 do 18:00.

W soboty wszystkie obiekty biblioteki będą nieczynne.

Przerwy na dezynfekcję: 14:40 do 15:00

Grzebałkowska o swoich książkach w MBP

Grzebałkowska o swoich książkach w MBP7 grudnia gościła w Miejskiej Bibliotece Publicznej Magdalena Grzebałkowska reporterka, autorka książek „1945. Wojna i pokój”, „Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego”, „Beksińscy. Portret podwójny”.

Magdalena Grzebałkowska to absolwentka historii na Uniwersytecie Gdańskim. Laureatka Nagrody Grand Press oraz Śląskiego Wawrzynu Literackiego. W 2016 nominowana do Nagrody Literackiej "Nike" za książkę „1945. Wojna i pokój”. Otrzymała wyróżnienie czytelników Nike 2016.

W trakcie spotkania opowiadała o swoim sposobie pisania, zbierania materiałów, o dokładności w zdobywaniu informacji i obiektywizmie reportera. Mówiła, że nie tworzy biografii, tylko duże reportaże. Nie analizuje malarstwa Beksińskiego jako krytyk sztuki, czy wierszy księdza Twardowskiego jako literaturoznawca.

W swoim  debiucie książkowym „Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego” pokazała historię człowieka, który wyłamał się wszelkim schematom. Nie było łatwo napisać tę książkę. Autorka nie miała dostępu do pozostawionej spuścizny księdza. Ale prowadziła rozmowy z jego przyjaciółmi i znajomymi. Nie wszyscy jednak chcieli z nią rozmawiać. Natrafiła też  na dziennik Jana Twardowskiego. To dzięki zawartym tam informacjom przytoczyła wiele ciekawostek z jego życia.  Pokazała człowieka targanego sprzecznościami, niechętnie mówiącego o sobie, zaskoczonego ogromną popularnością pod koniec swego życia.

Przy pisaniu kolejnej książki „Beksińscy. Portret podwójny” zebrała masę materiału, rozmawiała z ponad 60 osobami. Bogatym źródłem były listy, filmy, fotografie. Praca nad książką trwała prawie dwa lata. Powstał portret Zdzisława słynnego malarza  i jego syna Tomasza dziennikarza radiowego. –  Ich życie i śmierć były niesamowite. Trzeba było napisać to jak najprościej. Żadnej zagłady domu Usherów – przekonywała autorka swoich czytelników w MBP.

Pisząc książkę „1945. Wojna i pokój” chciała pokazać zwykłych cywili w pierwszych dniach po wyzwoleniu. Autorka dotarła do świadków tamtych dni. Materiały zdobyte podczas rozmów wzbogaciła dziennikami i wspomnieniami. Zburzyła na kartach swojej książki mit o wielkim szczęściu, jakie przyniosło zakończenie wojny. Pokazała mroczną historię tego czasu: przemoc, szaber, korupcję, niepewność, strach, bezradność.

Obecnie Magdalena Grzebałkowska pracuje nad książką o Krzysztofie Komedzie. Sylwetkę sławnego kompozytora chce pokazać na tle historii polskiego jazzu.

Uczestnicy spotkania zadawali autorce wiele pytań. Ustawiła się także długa kolejka po autografy. Na pamiątkę otrzymała od Ewy Biały, dyrektor MBP m.in. książkę Dionizego Garbacza „Eugeniusz Kwiatkowski w Stalowej Woli”. Wierzymy. że z ciekawością sięgnęła po nią podczas podróży z naszego miasta do Sopotu, gdzie mieszka. Sopot sąsiaduje z Gdynią, a przecież Kwiatkowski poprzez swoją pracę jest tak bardzo związany zarówno z tym nadmorskim miastem jak i Stalową Wolą.

Katalog on-line

Biblioteka cyfrowa

biblioteka cyfrowa

Katalog Larix

Regionalia

katalog regionaliów

Academica

academica

Konkursy

konkursy

Zaproponuj książkę

zaproponuj książkę

Biblioteka KUL

Miejska Biblioteka Publiczna

im. M. Wańkowicza

ul. ks. J. Popiełuszki 10

37-450 Stalowa Wola

Facebook youtube rrs

 

 

Wyszukaj na stronie

facebook_page_plugin
Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech