Witamy na stronie Miejskie Biblioteki Publicznej w Stalowej Woli   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie Miejskie Biblioteki Publicznej w Stalowej Woli Powered By GSpeech
A- A A+

Biblioteka Główna będzie czynna od poniedziałku do piątku w godz. 10:00 – 18:00

Filie biblioteczne - od godz. 10:00 do 17:00. W soboty wszystkie obiekty biblioteki będą nieczynne.

Przerwy na dezynfekcję: 11:40 do 12:00 oraz 14:40 do 15:00

Więcej informacji

Nasze i Lasowiaków tradycje świąteczne

Nasze i Lasowiaków tradycje świąteczne19 i 20 grudnia w MBP przeprowadziliśmy szereg zajęć z młodymi mieszkańcami miasta na temat tradycji Świąt Bożego Narodzenia u Lasowiaków, lasowiackich obrzędów świątecznych a także zwyczajów związanych z Bożym Narodzeniem, które kultywujemy obecnie w naszych domach.

W jednym ze spotkań uczestniczyli uczniowie wszystkich klas pierwszych Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 W Stalowej Woli, było to możliwe, że 85 uczniów zaprosiliśmy na obszerną salę konferencyjną. Zajęcia poświęcone były tradycjom i obrzędom lasowiackim w czasie Świąt Bożego Narodzenia. Zwyczajem w okresie adwentu było chodzenie na roraty, zbiorowe prace w domu : przędzenie, darcie pierza, śpiewanie pieśni religijnych i przygotowywanie do kolędowania (stroje, uczenie się kolęd). Różne zajęcia gospodarskie i gromadzenie świątecznych zapasów przypadały również na ten czas. Natomiast dzień wigilijny obfitował w szereg zwyczajów, przesądów np. pomyślność symbolizowało odwiedzenie domu przez mężczyznę, nie wolno było nic pożyczać, ważne było też oddanie w ten dzień wszelkich długów. W domu robiono generalne porządki oraz wykonywano ozdoby na choinkę. Wieczerza wigilijna (pośnik) rozpoczynała się dzieleniem się opłatkiem i składaniem życzeń. U Lasowiaków był zwyczaj stawiania dwóch stołów wigilijnych. Jeden właściwy, na którym leżała kolęda dla Pana Jezusa, drugi zaś (umieszczony na środku) służył do spożywania wieczerzy. Śpiewanie kolęd, dzielenie się opłatkiem z domowymi zwierzętami, zabawy i wróżenie dziewcząt trwało do pasterki. Boże Narodzenie zwyczajem lasowiackim ograniczało się do wyjścia do kościoła, przebywania w domu, spożywania pokarmu i śpiewania kolęd. W dzień św. Szczepana porządkowano izbę (czego nie wolno było robić w Boże Narodzenie) i oczekiwano na kolędników. Tego dnia można było odwiedzać się po domach. Uczniowie zdobyli także wiadomości o życiu codziennym Lasowiaków, ich zawodach, zabudowie, wystroju izby lasowiackiej.

5-latki oraz ich starsi o rok koledzy z przedszkola nr 5 wysłuchały z kolei pogadanki na temat zwyczajów bożonarodzeniowych. Pierwsza gwiazdka, pięknie przystrojona choinka i opłatek to jedne z najważniejszych symboli Bożego Narodzenia. Dzieci obejrzały prezentację multimedialną gdzie przedstawione by owe symbole jak również m.in. sianko pod obrusem, wspólna modlitwa, potrawy wigilijne, szopka czy dodatkowe nakrycie. Przedszkolaki opowiadały o znanych im zwyczajach świątecznych oraz z przyjemnością wysłuchały bajek o tematyce bożonarodzeniowej. Na zakończenie dzieci dekorowały ozdobami wcześniej przygotowane papierowe choinki.

W podobnych świątecznych zajęciach w MBP uczestniczyli dwóch klas czwartych z PSP nr 7 a także dzieciaki z klasy Ib PSP nr 7.  Tylko w tym tygodniu przeprowadziliśmy w Bibliotece Głównej zajęcia dla około 200 dzieciaków ze Stalowej Woli.

Katalog on-line

Biblioteka cyfrowa

biblioteka cyfrowa

Katalog Larix

Regionalia

katalog regionaliów

Academica

academica

Konkursy

konkursy

Zaproponuj książkę

zaproponuj książkę

Biblioteka KUL

Miejska Biblioteka Publiczna

im. M. Wańkowicza

ul. ks. J. Popiełuszki 10

37-450 Stalowa Wola

Facebook youtube rrs

 

 

Wyszukaj na stronie

facebook_page_plugin
Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech