Witamy na stronie Miejskie Biblioteki Publicznej w Stalowej Woli   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie Miejskie Biblioteki Publicznej w Stalowej Woli Powered By GSpeech
A- A A+

Godziny otwarcia Biblioteka Główna, Filia nr 2, Filia nr 3, Filia nr 5: pn. śr - pt.: 9:00 - 16:00; wtorek: 10:00 - 17:00; sobota: nieczynne

Godziny otwarcia Filia nr 1: pn., śr - pt.: 9:00 - 15:00; wtorek: 10:00 - 17:00; sobota: nieczynne

Tysiące godzin straconych przy komputerze…

Tysiące godzin straconych przy komputerze…O uzależnieniu od gier komputerowych opowiadał 20 lutego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Stalowej Woli Krzysztof Piersa - autor książek „Komputerowy ćpun” i „Trener marzeń”, dziennikarz prasowo-internetowo-telewizyjny, pasjonat gier i fantastyki.

Młodzież, jaka zjawiła się na spotkaniu w bibliotece słuchała chętnie, gdyż autor mówił ich językiem. A opowiadał o tym, jak łatwo przekroczyć granicę pomiędzy zainteresowaniem i pasją, a uzależnieniem od gier. Krzysztof Piersa, jak niewielu, jest wiarygodny w tym, co mówił  –  sam borykał się z uzależnieniem od gier komputerowych. - Szukałem pomocy, ale w Polsce nie ma psychologów znających się na grach komputerowych, musiałem sobie pomóc sam. Znalazłem sobie dodatkowe zajęcia, rozwijałem inne pasje – opowiadał na spotkaniu Krzysztof Piersa.

W książce „Komputerowy ćpun” przedstawia własną historię, jak powoli wchodził coraz głębiej i głębiej w wirtualny świat. Wyraźnie zaznacza gdzie rozrywka zamieniła się w uzależnienie. Przedstawia stanowisko graczy: dlaczego gramy w gry komputerowe, co one nam dają, a czego nigdy nie będą w stanie nam dać. Dlaczego to ciekawa rozrywka i gdzie gracze przesadzają, a co najważniejsze – rozbija wszystkie wymówki graczy, by grać bez przerwy przez wiele godzin. Wymówki, które sam stosował.

- Jak rozpoznać uzależnionego od gier komputerowych? Wystarczy podejść do kogoś grającego w sieci i poprosić o pomoc. Jeśli usłyszymy że „teraz nie mogę”, że „nie da się zatrzymać gry”, że pomoc dostaniemy, ale dopiero wtedy, kiedy zakończy się rozgrywka, to wyraźny sygnał, że gracz przedkłada świat wirtualny nad świat realny. Wyobraźmy sobie taką sytuację: dzwoni do nas dziecko i prosi, żeby po niego przyjechać autem. Czy my mu pomagamy mu czy odpowiadamy „za 40 minut dopiero, bo teraz gram w kółko i krzyżyk, i tak mi postawił przeciwnik kółko, że muszę pomyśleć”? – Krzysztof Piersa podawał wiele przykładów.

A w swojej książce przedstawia również stanowisko do „kibiców”, czyli otoczenia graczy. Rodziców, przyjaciół, partnerów. Pokazuje, jak rozmawiać z graczem, jak rozpoznawać uzależnienie i uspokaja, ponieważ nie każdy gracz jest „komputerowym Ćpunem”.

- Choć gry komputerowe są w naszych domach od niemal trzydziestu lat, wiedza w ich temacie wydaje się być znikoma. Cienka granica pomiędzy pasją a uzależnieniem zaciera się coraz bardziej. I wcale, wbrew opiniom, nie uzależniają jakieś krwawe gry dla pełnoletnich graczy, a przeglądarkowe czy te przeznaczone dla dzieci – tłumaczył w MBP Krzysztof Piersa. Jego książka „Komputerowy Ćpun” jest uznawana za pierwszy i w dalszym ciągu jedyny rzetelny poradnik dotyczący uzależnienia od gier komputerowych w Polsce.

Po spotkaniu młodzi ludzie mogli ją kupić, poprosić o autograf czy porozmawiać z gościem MBP. Każdy, kto jest zainteresowany tematyką uzależnień od gier komputerowych już niebawem będzie mógł wypożyczyć książki Krzysztofa Piersa w stalowowolskiej bibliotece.

Katalog on-line

Biblioteka cyfrowa

biblioteka cyfrowa

Katalog Larix

Regionalia

katalog regionaliów

Academica

academica

Konkursy

konkursy

Zaproponuj książkę

zaproponuj książkę

Biblioteka KUL

Miejska Biblioteka Publiczna

im. M. Wańkowicza

ul. ks. J. Popiełuszki 10

37-450 Stalowa Wola

Facebook youtube rrs

 

 

Wyszukaj na stronie

facebook_page_plugin
Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech