Witamy na stronie Miejskie Biblioteki Publicznej w Stalowej Woli   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie Miejskie Biblioteki Publicznej w Stalowej Woli Powered By GSpeech
A- A A+

OD 1 LIPCA ZMIANA GODZIN OTWARCIA BIBLIOTEKI ORAZ FILLI

Biblioteka Główna  oraz filie będą czynne - od pn. do pt.  w godz. 09:00 do 16:00.

WTOREK - od godz. 10:00 do 17:00. W soboty wszystkie obiekty biblioteki będą nieczynne.

Przerwy na dezynfekcję: 11:40 do 12:00

Leszek. A. Moczulski: książka, film, wystawa

Leszek. A. Moczulski: książka, film, wystawa10 maja w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Stalowej Woli odbyło się spotkanie ze Zbigniewem Fałtynowiczem, bibliografem, pracownikiem Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach. Spotkanie, było poświęcone Leszkowi Aleksandrowi Moczulskiemu, poecie, autorowi książek dla dzieci i tekstów piosenek.

Zbigniew Fałtynowicz przybliżył przybyłym gościom Leszka Aleksandra Moczulskiego ze znanej i mniej znanej strony. Przedstawił kilka wierszy poety z tomiku „Lśnienia”, na który składają się utwory ze wszystkich okresów twórczości Moczulskiego. Ponadto, Z. Fałtynowicz zaprezentował  film o Leszku Aleksandrze Moczulskim (Biblioteka Kraków), w którym artyści wspominają współpracę z poetą (m.in. Anna Dymna, Jacek Zieliński, Andrzej Zieliński, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Dorota Segda).

Spotkaniu towarzyszyła prezentacja książki „Odwitania z Poetą. Leszek Aleksander Moczulski”, opracowanej przez Zbigniewa Fałtynowicza. Książka jest antologią recenzji, szkiców, studiów o liryce Moczulskiego.

Czytelnicy mogli nabyć książkę o Leszku Aleksandrze Moczulskim z autografem Z. Fałtynowicza oraz tomiki wierszy L.A. Moczulskiego. W bibliotece, na II piętrze, eksponowana jest wystawa poświęcona Leszkowi Aleksandrowi Moczulskiemu.

Twórca urodził się w Suwałkach, tam też spędził dzieciństwo i wczesną młodość. Swoją działalność kulturalną rozwinął w Krakowie. Studiował filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim,  tam też tworzył teksty, związując się z miastem na stałe. Zadebiutował wierszem Jesień w „Dziennikiem Polskim” (1960). Ponadto, publikował w „Życiu Literackim’, „Współczesności” i „Tygodniku Kulturalnym”. W 1971 r. wydał tomik „Nawracanie stracha na wróble”, za który otrzymał Nagrodę Peleryny i Nagrodę im. Andrzeja Bursy. W kolejnych latach opublikował m. in. „Narzędzia i instrumenty”, „Powitania”, „Odwitania z Suwalszczyzną” , „Jej nigdy za późno”, „Kartki na wodzie”.

Obok twórczości poetyckiej Leszek Aleksander Moczulski zajmował się pisaniem tekstów piosenek. Współpracował z zespołem Skaldowie, Markiem Grechutą, zespołem Anawa oraz grupą muzyczną Dżamble. Piosenki jego autorstwa niejednokrotnie zdobywały prestiżowe nagrody w konkursach i festiwalach (m.in. Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu).

Działalność poetycka Moczulskiego była nieograniczona. Stworzył teksty do kompozycji oratoryjnych Jana Kantego Pawluśkiewicza „Przez tę ziemię przeszedł Pan” (2005), „Radość miłosierdzia”(2009) oraz oratorium z Muzyką Zbigniewa Wodeckiego „Urbs amabilis”(2009).

Katalog on-line

Biblioteka cyfrowa

biblioteka cyfrowa

Katalog Larix

Regionalia

katalog regionaliów

Academica

academica

Konkursy

konkursy

Zaproponuj książkę

zaproponuj książkę

Biblioteka KUL

Miejska Biblioteka Publiczna

im. M. Wańkowicza

ul. ks. J. Popiełuszki 10

37-450 Stalowa Wola

Facebook youtube rrs

 

 

Wyszukaj na stronie

facebook_page_plugin
Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech