W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie - Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego21 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji gościły u nas maluchy z Przedszkola Ene Due Rabe. Pogadanka miała na celu  zwrócenie uwagi na potrzebę dbania o język ojczysty. Chcieliśmy też pokazać dzieciom piękno naszego języka, dlatego nie zabrakło głośnego czytania wierszy dla dzieci Wandy Chotomskiej.

Zimowe opowieści między regałamiO tym, że zimowy wypoczynek  spędzony w mieście nie musi myć nudny, przekonali się uczestniczy zajęć literacko- plastycznych przygotowanych przez Filię nr 2. W czasie ferii było u nas tłumnie i radośnie. Dzieci miały okazję wykazać się umiejętnościami kreatywnego myślenia oraz rozwijaniem swoich zdolności plastyczno-manualnych.

Przedszkolak w bibliotece8 lutego w naszej filii gościła grupa 4 latków z Przedszkola nr 1. Była to pierwsza wizyta maluchów w bibliotece. Z tej okazji przygotowaliśmy dla nich, pogadankę mającą na celu rozwijanie zainteresowań czytelniczych wśród najmłodszych dzieci. Maluchy dowiedziały się czym różni się biblioteka od księgarni, jak należy szanować książki oraz zwiedziły nasze agendy.

Zimowe śpiochy29 stycznia w Filii nr 2 odbyła się lekcja biblioteczna na temat życia i twórczości Hanny Zdzitowieckiej. W spotkaniu wzięły udział dzieci z klasy O z PSP nr 1 . Uczniowie obejrzeli prezentację z okazji 120 rocznicy urodzin autorki, która była wielką popularyzatorką wiedzy przyrodniczej. Dlatego też, uczniowie poznali dużo ciekawostek z życia zwierząt.

Świąteczny zawrót głowyZ czym kojarzą się nam święta Bożego Narodzenia? Jakie są zwyczaje wigilijne? i co to jest pasterka i jasełka?. Na te i inne pytania odpowiadaliśmy wspólnie z dziećmi  z Przedszkola nr 1, które 20 grudnia odwiedziły naszą bibliotekę. Maluchy obejrzały prezentację na temat tradycji bożonarodzeniowych i opowiadały jakie zwyczaje panują w ich domach rodzinnych.

Spotkania z dobrą książką  - W świątecznym nastroju z literaturą W dniu 11 grudnia w Filii nr 2 odbyło się spotkanie czytelnicze dla członków Parafialnego Klubu Seniora “Na Zatorzu”. Cykl „Spotkania z dobrą książką” jest okazją  do prezentowania dobrych czytadeł znanych lub mniej znanych pisarzy oraz do zapoznania się z książkami z różnych dziedzin życia i wiedzy o nim. Wtorkowe spotkanie przebiegało pod hasłem:  W świątecznym nastroju z literaturą.

Mikołajkowe niespodziankiOd lat Mikołajki kojarzą się z wielką przyjemnością i tajemniczością. Co roku każde dziecko z niecierpliwością oczekuje dnia, w którym odwiedzi go Św. Mikołaj i przyniesie jakiś upominek. W tym roku świętowaliśmy ten dzień z kl.O z PSP nr 1. Dzieci poznały prawdziwą historię biskupa z Mirry a następnie czekały na nich gry, zabawy i niespodzianki.

Niezapomniane wróżby wczoraj i dziś29 listopada w naszej filii gościły dzieci z kl.1 z  PSP nr 4 na imprezie andrzejkowej. Dzieci podczas pogadanki poznały tradycje ludowe i wróżby przekazywane z pokolenia na pokolenie. Podczas zabawy mogły poznać imię przyszłej żony lub męża i dowiedzieć się kim będą w przyszłości. Najbardziej podobał im się wyścig butów i kręcenie butelką

Misiowe opowieściMaluchy z Przedszkola nr 1 odwiedziły naszą bibliotekę 22 listopada z okazji Światowego Dnia Misia. Po wysłuchaniu autentycznej historii sprzed stu lat, dzieci dowiedziały skąd wzięło się to święto i dlaczego miś nazywa się Teddy. Następnie dzieci ochoczo podzieliły się z nami opowieściami o swoich pluszowych przytulankach.

Źródła informacji - lekcja biblioteczna19 listopada uczniowie z klasy IV z PSP nr 4, brali udział w lekcji bibliotecznej zorganizowanej w naszej filii. Dzieci dowiedziały się jakie mogą być źródła informacji (słowniki, encyklopedie, multimedia). Poznali również różne rodzaje słowników, leksykonów i encyklopedii oraz praktycznie uczyli się wyszukiwać potrzebne informacje.

Kwiecień 2019