Witamy na stronie Miejskie Biblioteki Publicznej w Stalowej Woli   Click to listen highlighted text! Witamy na stronie Miejskie Biblioteki Publicznej w Stalowej Woli Powered By GSpeech
A- A A+

Godziny otwarcia Biblioteka Główna, Filia nr 2, Filia nr 3, Filia nr 5: pn. śr - pt.: 9:00 - 16:00; wtorek: 10:00 - 17:00; sobota: nieczynne

Godziny otwarcia Filia nr 1: pn., śr - pt.: 9:00 - 15:00; wtorek: 10:00 - 17:00; sobota: nieczynne

Pasje Ewy Cielesz w ramach DKK

Pasje Ewy Cielesz w ramach DKKEwa Cielesz, autorka bestsellerowej trylogii „Córka cieni”, gościła w środę 15 maja w Filii Nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Stalowej Woli. Spotkanie z pisarką, poetką i reżyserką  odbyło się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych. Podczas spotkania z czytelnikami, Ewa Cielesz opowiedziała o swojej twórczości  teatralnej, poetyckiej i prozatorskiej. 

Co było najpierw pisanie czy teatr? - Teatr był później, zrodził się z pisania. Zaczęłam od wierszyków dla dzieci  – powiedziała Ewa Cielesz.  W 2002 roku ukazał się tomik poetycki „Dla was, dzieciaki”. Z tą książką poetka wędrowała po przedszkolach i szkołach wraz ze swoimi córkami, które podczas spotkań deklamowały jej wiersze z ruchem i muzyką . Z tego ruchu i słowa zrodził się teatr. Ewa Cielesz  jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu, Wydział Reżyserii. Zaczęła od prowadzenia teatralnej grupy dziecięcej, potem doszły kolejne grupy: młodzieżowa starsza i młodzieżowa studencka oraz grupa dorosłych. Te wszystkie grupy prowadzi do tej pory. Prowadzi z nimi warsztaty.  Z tego też zrodziły się warsztaty arteterapii dla osób niepełnosprawnych. Dla tych wszystkich grup pisze programy i scenariusze. I na nich opiera późniejsze spektakle, z dużym powodzeniem, zdobywając Grand Prix Festiwalu Małych Form Teatralnych.

Na pytanie co było inspiracją do pisania prozy, Ewa Cielesz powiedziała: - To pisanie we mnie tkwiło od urodzenia. Już w szkole podstawowej pisałam opowiadania dla koleżanek. Pisałam też systematycznie  pamiętnik, do którego zainspirowała mnie bohaterka „Jeziora osobliwości” Krystyny Siesickiej.

W 2001 roku ukazała się książka „Co za gwiazdami”. Jest to zbiór opowiadań, przeplecionych poezją i ilustrowany rysunkami. Ewa Cielesz jest też autorką tomików poezji dla dorosłych: „Sentymenty” oraz „Między jasnością i czernią”. Podczas spotkania zaprezentowane zostało kilka wierszy z tychże tomików.

Jako prozatorka, Ewa Cielesz zadebiutowała powieścią „Niskie drzewa”, a po niej przyszedł czas  na wydanie cyklu powieściowego: „Słońce umiera i tańczy” i „Szepty stepowe” oraz trylogii „Córka cieni”. – Na pytanie skąd pomysły na tematy powieści? – pisarka odpowiedziała – W moje głowie rodzi się jakiś pomysł, co mogłoby się w tej historii wydarzyć. Zwykle wymyślam jakiś środek albo końcówkę. Nigdy początku. Potem zaczynam pisać, tworzyć bohaterów. Nie należę do autorów, którzy planują. (…) Ja nigdy nie wiem, o czym będzie moja książka. Na pewno wiem, w jakim czasie, natomiast co zrobi mój bohater po drodze – nie wiem. Piszę, co mi intuicja podpowiada. Buduje mi się jakiś bohater w głowie, który musi coś przeżyć.

Inspiracją do napisania „Córki cieni” była mała dziewczynka, którą zobaczyła stojącą w supermarkecie i rodzące się w głowie pytanie: co by było gdyby taka mała dziewczynka znalazła się nagle sama w życiu i musiała sobie poradzić bez rodziców. – I tak popłynęła historia małej Julianny przez całe życie a przy okazji chciałam przedstawić Polskę, jej piękno i ciekawe zakątki. Stąd Warmia i Mazury, Podlasie, Bieszczady. Bo trudno wokół tych okolic przejść obojętnie wspomniała autorka podczas spotkania z czytelnikami.

Ewa Cielesz bardzo ciekawie opowiadała o charakterze swoich powieści i bohaterach, nadmieniając, że nigdy nie tworzy jednej postaci i jednego wątku. A swoich bohaterów umieszcza wśród innych ludzi. Chce odnaleźć swojego bohatera w środowisku różności i pokazać reakcje swoich postaci na te okoliczności, które go spotykają.  - Piszę tylko o kobietach w pierwszej osobie, bo chce umieścić w tej mojej bohaterce przemyślenia pewne, obawy, radości, to wszystko co człowiek w środku czuje w zderzeniu z ludźmi, z którymi ona się spotyka.

W 2018 roku ukazał się pierwszy tom nowego cyklu powieściowego pt. „Ćma”. Osadzona w latach 70 ciemnego PRL-u historia, opowiada losy dziewczyny, która traci szansę na zaplanowane i ustabilizowane życie wraz z dokonaniem pierwszego dorosłego wyboru. – Dlaczego „Ćma”? – dlatego, że nasza bohaterka czasami bardzo niebezpiecznie zbliżała się do ognia. A ćmy kojarzą nam się z szukaniem blasku. Ona szukała akceptacji, miejsca dla siebie ale czasami bardzo ryzykowała. Ona krążyła jak ta „ćma” i wciąż nie mogła znaleźć miejsca dla siebie – stąd ten tytuł – odpowiedziała autorka  na pytanie czytelniczki. Tytuł drugiego tomu tejże trylogii ukaże się na dniach i nosi tytuł „Pajęczyna”, a jaki tytuł będzie miał tom trzeci dowiemy się niebawem.

Ewa Cielesz ma już w zamyśle dwie kolejne  nowe powieści – jedna z nich będzie wymyślona i wiem o czym, druga zaś będzie to coś z realnego świata, nie tylko wymyślona – wspomniała autorka.

W dalszej części spotkania określiła co pisze się jej łatwiej: scenariusze, prozę czy poezję. – Najłatwiej mi się pisze powieści, ponieważ tam mogę popłynąć w każdą stronę. Moi bohaterowie zbaczają z drogi, więc ich gonię. Piszę to co oni mi tam podpowiadają. Pisząc scenariusz biorę pod uwagę ilość aktorów, ich predyspozycje i to, że są to grupy amatorskie. Muszę wziąć pod uwagę czas, i dla której grupy wiekowej piszę . A jak piszę wiersz?  –  piszę tekst, odkładam, wracam, szlifuję. Kiedy wiersz czyta mi się gładko, wiem, że jest gotowy.

Ostatnie pytanie dotyczyło ulubionych książek pisarki, a okazały się nimi biografie, reportaże, książki historyczne oraz powieści – Czytam, czytam i lubię. Uwielbiam – powiedziała Ewa Cielesz.

Podczas spotkania w bibliotece można było nabyć książki autorki i otrzymać autograf.

Katalog on-line

Biblioteka cyfrowa

biblioteka cyfrowa

Katalog Larix

Regionalia

katalog regionaliów

Academica

academica

Konkursy

konkursy

Zaproponuj książkę

zaproponuj książkę

Biblioteka KUL

Miejska Biblioteka Publiczna

im. M. Wańkowicza

ul. ks. J. Popiełuszki 10

37-450 Stalowa Wola

Facebook youtube rrs

 

 

Wyszukaj na stronie

facebook_page_plugin
Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech