A- A A+

Spotkania z dobrą książką - Dzień Języka Ojczystego

We wtorek 21 lutego w Filii Nr 2 odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie czytelnicze dla członków Parafialnego Klubu Seniora „Na Zatorzu”.  Przewodnim tematem rozmów był obchodzony w tym dniu Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego – ustanowiony przez UNESCO 17 listopada 1999 roku dla upamiętnienia wydarzeń w miejscowości Dhaka, obecnej stolicy Bangladeszu, w 1952 roku. Zginęło wówczas pięciu studentów, którzy domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu urzędowego.

Jego obchody mają na celu podkreślenie różnorodności językowej świata, promocję wielojęzyczności, a także zwrócenia uwagi na liczbę języków zagrożonych i ginących. Naukowcy szacują, że w historii ludzkości istniało około 13 tysięcy języków. Jednak wraz z upływem wieków niektóre z nich zaniknęły. Obecnie na świecie używa się od 6. do 7. tysięcy.  Według Wikipedii, najwięcej ludzi - ponad miliard 700 milionów - posługuje się językiem angielskim. Drugie miejsce zajmuje chiński, którego obecnie używa około miliard 400 milionów ludzi. W pierwszej dziesiątce znalazły się również: hindi, arabski, hiszpański, francuski, rosyjski, portugalski, bengalski i japoński. Szacuje się, że polski jest językiem ojczystym około 45 milionów ludzi. W różnym stopniu zna go niemal 50 milionów ludzi na świecie.
Seniorzy z klubu „Na Zatorzu” aktywnie uczestniczyli  w zajęciach poświęconych ojczystej mowie, podejmując się odczytywania przygotowanych niełatwych aczkolwiek żartobliwych „łamańców językowych”. Uczestnicy podzielili się swoimi wspomnieniami  i spostrzeżeniami używania języka ojczystego.
W drugiej części  spotkania zaprezentowano  książki  o mowie ojczystej, mi.in.: opracowania Jerzego Bralczyka : „Leksykon nowych zdań polskich”, „Mój język prywatny”, książki  Walerego Pisarka „Słowa między ludźmi”, Jana Miodka „Rzecz o języku” czy „Odpowiedniej dać rzeczy słowo” oraz Władysława Kopalińskiego „Kot w worku czyli z dziejów powiedzeń i nazw”. W tym dniu zaprezentowano także zestaw książek beletrystycznych polskich pisarzy.
Spotkanie zakończyło się wymiana książek i zaproszeniem na kolejne spotkanie, w pierwszej połowie marca.

Katalog on-line

Biblioteka cyfrowa

biblioteka cyfrowa

Katalog Larix

Regionalia

katalog regionaliów

Academica

academica

Czytelnia on-line IBUK LIBRA

ibuk libra

Konkursy

konkursy

Zaproponuj książkę

zaproponuj książkę

Biblioteka KUL

Miejska Biblioteka Publiczna

im. M. Wańkowicza

ul. ks. J. Popiełuszki 10

37-450 Stalowa Wola

Facebook youtube rrs

 

 

Wyszukaj na stronie

Bip Godło

 

facebook_page_plugin