Wieczór autorski Krzysztofa Kwasiżura

18 maja w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej odbył się wieczór autorski  Krzysztofa Kwasiżura, poety prozaika, krytyka literackiego, redaktora naczelnego „Przemyskiej Loży Literackiej”. Spotkanie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie Literackie „Witryna”, przy współpracy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Stalowej Woli.

Wieczór autorski rozpoczął krótki koncert muzyczny w wykonaniu Zespołu Kameralnego z PSM w Stalowej Woli, w składzie: Bartłomiej Maślach i Karol Wereski (saksofon) oraz Błażej Mokrzak (pianino), przygotowanego  przez  pana Daniela Rogowskiego.

Podczas spotkania w bibliotece wiersze z tomików: „Teksty najprostsze”, „Tak po prostu” i „Niebieski” zaprezentowali członkowie Stowarzyszenia Literackiego „Witryna”: Agata Linek,  Agnieszka Bulicz oraz sam autor, który przeczytał dwa debiutanckie, niepublikowane  jeszcze wiersze: „Wołyń 43” oraz „Ołtarz mój”.

Uczestnicy poetyckiego wieczoru bardzo ciepło przyjęli wiersze poety oraz określili je jako „pełne refleksji i wrażliwości”.  Sam autor nie ukrywał, że teksty w tomiku „Teksty najprostsze”, który określił jako „Czarny”.  - Pochodzą z najtrudniejszego okresu życia człowieka, który przeżył traumę, tragedię. Ale są też piękne rzeczy i warte je zobaczyć. Tomik „Biały”  („Tak po prostu”), wycelowany jest w czytelnika, który nie boi się odkrywać prawdy o sobie. Natomiast „Niebieski” adresowany jest do artystów czyli pisarzy, poetów, malarzy. Artysta, jak go rozumiał św. Augustyn: „Każdy , kto wkłada umiejętności w swoją pracę jest rzemieślnikiem. Każdy kto wkłada umiejętności i serce w pracę jest artystą” – podkreślił autor.

Wieczór zakończył koncert  uczennic PSM im. I. J. Paderewskiego w Stalowej, przygotowanych przez panią Bożenę Hałys, które wykonały utwory na skrzypce, przy akompaniamencie pani Elżbiety Mazurkiewicz.

Krzysztof Kwasiżur urodził się w 1973 r. w Przemyślu. Mieszka pod w Furmanach pod Sandomierzem. Poeta młodego pokolenia, prozaik, krytyk literacki (specjalizacja – poezja polska), felietonista i autor tekstów wielu piosenek. Jego nazwisko znalazło się w Antologii Poetów Polskich 2016. Studiował socjologię w Państwowej Wyższej Szkole Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu. Uprawiana twórczość: poezja, miniatura (opowiadanie), esej, felieton, recenzja. Współpracuje na stałe z tygodnikiem artystycznym „Pisarze.pl”,  drukowany bywa również w „Krytyce Literackiej”, i „Własnym głosem” – warszawskim miesięczniku kulturalnym. Autor i reżyser wielu wydarzeń kulturalnych, spotkań poetyckich w całej Polsce, członek RSTK w Przemyślu, członek Rady Artystycznej Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury w Przemyślu, Przewodniczący Sądu Koleżeńskiego RSTK Przemyśl.

Członek grupy poetyckiej Centrum Kulturalnego w Przemyślu. Debiut prasowy  w „Głos znad Sanu” (2008), debiut książkowy – „Teksty najprostsze”(2010).

Krzysztof Kwasiżur jest autorem czterech tomików i zbiorów poezji, z których jeden – „Niebieski” został w całości przetłumaczony na język rosyjski a także wielu publikacji w czasopismach społeczno-kulturalnych i literackich. Jest także autorem tekstów piosenek.

Listopad 2019