O chorobach układu krążenia…

O chorobach układu krążenia…… rozmawiał ze stalowowolskimi amazonkami Marek Ujda, kardiolog i internista. Spotkanie w bibliotece odbyło się 5 lipca. Spotkanie w bibliotece zostało zorganizowane przez Stowarzyszanie Rehabilitacyjne Kobiet po Mastektomii „Amazonka”. Dzień później, 6 lipca Uniwersytet Srebrne Lata zorganizował w MBP spotkanie z psychologiem.

A wykład popularnego w hutniczym mieście kardiologa dotyczył czegoś co można nazwać kardioonkologia. Czyli pewnych problemów na styku schorzeń onkologicznych i kardiologicznych, leczenia onkologicznego, które niekiedy komplikuje układ krążenia oraz zapobiegania tym niepożądanym działaniom. – Statystycznie szansa, że kobieta umrze z powodu zawału jest przynajmniej czterokrotnie większa niż, że umrze z powodu raka piersi. Paradoksalnie częściej choroby układu krążenia występują u kobiet niż u mężczyzn. Tylko, że problemy z krążeniem u kobiet występują zazwyczaj znacznie później, stąd jest takie niesłuszne przekonanie, że specjalnością mężczyzn są choroby serca, a specjalnością kobiet są schorzenia onkologiczne, a to nie jest do końca takie oczywiste – mówił amazonkom Marek Ujda.

Wrzesień 2019