A- A A+

O Katyniu, prawdzie i zakłamaniu

O Katyniu, prawdzie i zakłamaniu Promocja książki „Katyń. Prawda i zakłamanie”  odbyła się w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Melchiora Wańkowicza w Stalowej Woli, 22 listopada 2017 roku. Publikację Romana Niwierskiego wydano dzięki wsparciu gminy, zaś projekt realizowany jest w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości.

– Miasto Stalowa Wola szczególnie panięta tych synów narodu polskiego, którzy związani byli poprzez urodzenie oraz pracę, z terenem obecnego powiatu stalowowolskiego i pragnie uhonorować oficerów Wojska Polskiego jak również funkcjonariuszy Policji Państwowej rozstrzelanych w Katyniu, Twerze, Charkowie oraz innych miejscach kaźni na terenie Związku Sowieckiego. Niech niniejsza publikacja będzie hołdem złożonym zamordowanym i trwałym świadectwem ich życia i śmierci oraz wyrazem stalowowolskiej solidarności wobec tej sprawy – mówił podczas prezentacji książki Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli.

– Pamięć o nieludzkiej zbrodni, wciąż jeszcze nierozliczonej, woła o sprawiedliwość. Tylko prawda może wyzwalać i budować jedność miedzy narodami – zauważa autor książki „Katyń. Prawda i zakłamanie”. Prowadzący spotkanie dziennikarz Piotr Jackowski podkreślał z kolei, że dużą wartością publikacji są biogramy, związanych ze Stalową Wolą i okolicami, a zamordowanych w polskiej Golgocie Wschodu. 

Promocji książki towarzyszył wykład ks. prof. dr. hab. Stanisława Nabywańca z Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz ekspozycja wystawy „Katyń. Zbrodnia, która miała zostać zapomniana” z oddziału IPN w Rzeszowie. Można ją można oglądać w na II piętrze biblioteki do 30 listopada.

Była również prezentacja militariów zorganizowana przez członków Grupy Rekonstrukcji Historycznej Zakłady Południowe w Stalowej Woli. Okolicznościowe wiersze recytowali uczniowie LO im. KEN w Stalowej Woli oraz radny – poeta Grzegorz Męciński, zaś o oprawę muzyczną zadbał pianista Ryszard Marchewka.

Wszystkie osoby, które zjawiły się na spotkaniu mogły otrzymać prezentowaną książkę w prezencie. Publikacja będzie niebawem dostępna w stalowowolskiej bibliotece.

Katalog on-line

Biblioteka cyfrowa

biblioteka cyfrowa

Katalog Larix

Regionalia

katalog regionaliów

Academica

academica

Czytelnia on-line IBUK LIBRA

ibuk libra

Konkursy

konkursy

Zaproponuj książkę

zaproponuj książkę

Biblioteka KUL

Miejska Biblioteka Publiczna

im. M. Wańkowicza

ul. ks. J. Popiełuszki 10

37-450 Stalowa Wola

Facebook youtube rrs

 

 

Wyszukaj na stronie

Bip Godło

 

facebook_page_plugin