A- A A+

Niepodległe kartki w bibliotece

Niepodległe kartki w biblioteceMiejska Biblioteka Publiczna w Stalowej Woli włącza się do ogólnopolskiej akcji społecznej „Mamy Niepodległą!” organizowanej przez Fundację Rodziny Józefa Piłsudskiego oraz Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. W tym roku, każdy chętny będzie mógł z budynku MBP wysłać specjalną niepodległościową kartkę. Stanie tam bowiem specjalna skrzynka pocztowa.

- Idea akcji polega na radosnym świętowaniu kolejnych rocznic odzyskania niepodległości przez Polskę. Pocztówki będą czekały na Państwa od 16 do 23 listopada w siedzibie MBP przy ul. ks. j Popiełuszki 10. Poprzez uniwersalny charakter akcji łączymy nie tylko pokolenia. Utrwalamy i wzmacniamy w powszechnej świadomości daty związane z odzyskiwaniem niepodległości. Przypominamy, że to święto optymistyczne, a radosne świętowanie uwalnia pozytywne emocje. Integrujemy na poziomie lokalnym, jak i ogólnopolskim, co sprzyja pielęgnowaniu tożsamości i kształtowaniu postaw obywatelskich. Promujemy nowoczesny patriotyzm – przekonuje Ewa Biały, dyrektor MBP.

Okolicznościowe kartki w bibliotece będą dostępne bezpłatnie.  Na specjalnie przygotowanym stoisku będzie można je zaadresować, wpisać wiadomość, a dzięki skrzynce pocztowej, która pojawi się na czas trwania akcji, od razu wysłać. Znaczek nie będzie konieczny, kartki są tak oznaczone, że pewnością dotrą do adresata.

Edycja 2018 akcji społecznej „Mamy Niepodległą!” poświęcona jest, podpisanej przez Józefa Piłsudskiego 16 listopada 1918 roku, depeszy notyfikującej odrodzenie Polski. Chodzi o swoistą Polską Deklarację Niepodległości. Wyobraźmy sobie, że nie ma telefonu komórkowego, skanu, faksu ani e-maila. Nic. Prawie nic – jest radiotelegraf, ale informacja najpierw pójdzie drutem do tego, do kogo nie chcesz. Odpada. To co zrobić, żeby o dokumencie dowiedział się cały świat zwycięzców I wojny? Odebrać radiostację iskrową dotychczasowemu zaborcy. Chytre, ale tylko łatwo powiedzieć – pilnują jej umundurowani z obcym akcentem. No, ale jak się strzepuje trzech zaborców i chcesz się tym pochwalić światu to jeszcze jedna działobitnia musi zostać szybko zdobyta! Nocą z 18 na 19 listopada 1918 r. po sprytnie przygotowanej w konspiracji akcji, rozpoczyna się wielogodzinne nadawanie przez polskich żołnierzy depeszy. Stało się i poszło w świat, że Mamy Niepodległą!

Podczas poprzednich 5. edycji akcji Polacy wysłali w sumie milion takich kartek, od 2013 roku odbywa się ona pod patronatem honorowym Marszałka Sejmu RP. W tym roku, dzięki Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Melchiora Wańkowicza, do akcji dołączyła także Stalowa Wola.

Niepodległe kartki w bibliotece

Katalog on-line

Kalendarz

Czerwiec 2019
P W Ś C Pt S N
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Katalog Larix

Regionalia

katalog regionaliów

Academica

academica

Czytelnia on-line IBUK LIBRA

ibuk libra

Konkursy

konkursy

Zaproponuj książkę

zaproponuj książkę

Biblioteka KUL

Miejska Biblioteka Publiczna

im. M. Wańkowicza

ul. ks. J. Popiełuszki 10

37-450 Stalowa Wola

Facebook youtube rrs

 

 

Wyszukaj na stronie

Bip Godło

 

facebook_page_plugin