Przyjdź do MBP z trzylatkiem po książkową wyprawkę

Przyjdź do MBP z trzylatkiem po książkową wyprawkęDo stalowowolskiej Miejskiej Biblioteki Publicznej wciąż można zgłaszać się po gratisowe wyprawki książkowe dla trzylatków. A wszystko w ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka – wielki człowiek”. Wyjątkowe Wyprawki Czytelnicze otrzymają dzieci urodzone w 2015 r.  Wystarczy tylko wybrać się do biblioteki…

Pilotażowy projekt dla trzylatków realizowany w ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka - wielki człowiek” cieszy się zainteresowaniem. Akcja ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem. Każdy trzylatek, który przyjdzie do biblioteki, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę „Pierwsze wiersze dla…” oraz Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice. „Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka” to broszura informacyjna,  przypominająca o korzyściach wynikających z czytania dzieciom oraz podpowiadająca, skąd czerpać nowe inspiracje czytelnicze. Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego.

Wyprawki Czytelnicze dla trzylatków można odebrać w prawie 3 tys. bibliotek na terenie całej Polski.  W Stalowej Woli wyprawki są dostępne w Miejskiej Bibliotece Publicznej, zarówno w budynku głównym jak i we filiach. Program jest pilotażowy i MBP otrzymała 100 takich wyprawek. Program kończy się 31 grudnia.

Badania wykazują, że dzieci wychowywane pośród książek są bardziej pewne siebie, mają większy niż rówieśnicy zasób słownictwa i dobrze rozwiniętą wyobraźnię. Pożytki z czytania mają także konkretny wymiar materialny: czytające dzieci osiągają sukcesy i zarabiają więcej od tych, które nie czytają.

Nieodłącznym elementem czytania dzieciom w wieku przedszkolnym jest obecność rodzica/opiekuna, który nie tylko wciela się w książkowych bohaterów, ale staje się przewodnikiem w nowej przygodzie przeżywanej wspólnie z dzieckiem, budując tym samym relacje, które z całą pewnością zaowocują w przyszłości.

Więcej informacji znajduje się na stronie: www.wielki-czlowiek.pl

Kampania społeczna „Mała książka wielki człowiek” przypomina o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Organizator: Instytut Książki. Patronat Honorowy: Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak. Partnerzy: Polska Sekcja IBBY, Fundacja Metropolia Dzieci. Patronat Medialny: Ryms, CzasDzieci.pl

Czerwiec 2019