A- A A+

Spotkanie z twórcą „Sagi rodu Oryszów”

Spotkanie z twórcą „Sagi rodu Oryszów”Drukiem ukazała się właśnie IV część „Sagi rodu Oryszów”, zatytułowana „Światło w mroku”. Powieść autorstwa lokalnego pisarza Mirosława Osowskiego, została zaplanowana na cztery tomy i autor chce zaprezentować ostatni. Spotkanie z twórcą odbędzie się 22 czerwca o godzinie 18.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej, przy ul. ks. J. Popiełuszki 10.

– Oryszowie to wielopokoleniowa, chłopska rodzina, lecz dość zamożna, osiedlona na ziemi łęczyckiej, w moich rodzinnych stronach. Początki jej dziejów zaczynają się jeszcze przed I wojną światową, a kończą w latach 70. XX wieku. Przez dzieje rodziny Oryszów chciałem pokazać przemiany obyczajowe, kulturalne, gospodarcze i polityczne, jakie się dokonały w przeciągu tego okresu na wsi i w rodzinach chłopskich. Nie jest to jednak przyczynek do historii Polski, ale barwna, wielowątkowa panorama losów ludzkich, ich namiętności, wieku dojrzewania i starości. Znam doskonale realia wsi, gdyż na niej się wychowałem, tutaj też spędziłem swoje dzieciństwo i młodość, tutaj też zaczęła się moja edukacja szkolna, zakończona zdobyciem po krętych ścieżkach i zawiłościach losu, w styczniu 1969 r., dyplomu magistra filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie - mówi autor Mirosław Osowski.

- We wcześniejszych książkach Mirosława Osowskiego – zwłaszcza prozatorskich – obserwowaliśmy przede wszystkim indywidualne losy bohatera uosabiającego poniekąd autora, prezentującego jego historię, widzenie świata doświadczenia młodości, rozterki moralne i poszukiwania intelektualne. „Saga rodu Oryszów” zdaje się być ciekawym dopełnieniem tych kolejnych biograficznych odsłon, albowiem i tu odnajdujemy związki z życiem autora, ale są one rzucone na tło bogatej historii rodu, stają się pokoleniowym „indywiduum” na tle Oryszowego „uniwersum” – pisze Ryszard Mścisz w posłowiu zawartym w IV części sagi.

Mirosław Osowski pracował jako pisarz i dziennikarz, współpracował z lokalną prasą. Znany jest w środowisku, zwłaszcza z troski o popularyzację kultury i dbałość o stalowowolskich autorów, którzy prezentują swoją twórczość w różnych pismach regionalnych i społeczno- kulturalnych: „Nasz Dom- Rzeszów”, „Nadwisłocze” czy „Ulotna Przestrzeń”. Jego opowiadania wydrukowała także „Twórczość”, „Nowa Okolica Poetów” i „Afisz”. Mirosław Osowski jest laureatem wielu nagród m.in.  dwukrotnym laureatem literackiej nagrody „Gałązki Sosny”. Swoją twórczość wydaje głównie nakładem własnym. Są to m.in.: „Tomasz czyli Wyznania studenta z lat 60” (powieść z 2002 roku), „Świniobicie” (opowiadanie z 2003 roku), „Domek z kart” (opowiadanie z 2004 roku), „Tamte lata” (opowiadanie z 2005 roku), „Powołanie” (opowiadanie z 2006 roku), „Z nieba do piekła” (powieść autobiograficzna z 2007 roku), „Jesień" (zbiór poezji z różnych okresów życia z 2009 roku), „Jesień 2” (zbiorek wierszy z 2010), „Szychta i inne opowiadania” (zbiór opowiadań z 2010 roku), „W krainie dzieciństwa. Wspomnienia” (2012 rok).

Katalog on-line

Biblioteka cyfrowa

biblioteka cyfrowa

Kalendarz

Wrzesień 2019
P W Ś C Pt S N
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30

Katalog Larix

Regionalia

katalog regionaliów

Academica

academica

Czytelnia on-line IBUK LIBRA

ibuk libra

Konkursy

konkursy

Zaproponuj książkę

zaproponuj książkę

Biblioteka KUL

Miejska Biblioteka Publiczna

im. M. Wańkowicza

ul. ks. J. Popiełuszki 10

37-450 Stalowa Wola

Facebook youtube rrs

 

 

Wyszukaj na stronie

Bip Godło

 

facebook_page_plugin