W bliskim kręgu – spotkanie z Mirosławem Osowskim

W bliskim kręgu – spotkanie z Mirosławem OsowskimMiejska Biblioteka Publiczna im. Melchiora Wańkowicza zaprasza na spotkanie autorskie z Mirosławem Osowskim, które odbędzie się w czwartek, 22 marca o godzinie 18 w obiekcie MBP przy ul. ks. J Popiełuszki 10.

Stalowowolski literat przedstawi swoją najnowsza publikację „W bliskim kręgu: recenzje i biogramy”. – Myśl wydania książki z recenzjami autorów, z którymi się znałem lub przyjaźniłem zrodziła się 3 lata temu.

Służyły głównie jako słowo wstępne na promocjach. Niektóre tylko były publikowane w nieistniejącym już mieleckim „Nadwisłoczu”, w skromnych rozmiarach w „Naszym Domu – Rzeszowie czy lokalnej „Sztafecie”, a ostatnio także w „Gazecie Kulturalnej”. Większość nie miała jednak takiego szczęścia. Publikacja książkowa załatwia niejako lukę sprzed lat – pisze autor we wstępie publikacji.

W książce znajdziemy recenzje publikacji  i biogramy takich autorów jak Ryszard Mścisz, Małgorzata Żurecka , Mirosław Grudzień, Czesław Główka czy Anatol Diaczyński.

Mirosław Osowski urodził się w 1942 roku w Grabowie koło Łęczycy. Nauki pobierał m.in. w Niższym Seminarium OO Oblatów w Markowicach k. Inowrocławia, ukończył filologię polską, pracował jako górnik w Kopalni Węgla Kamiennego "Mysłowice", był również nauczycielem. Jest autorem utworów prozatorskich: powieści „Tomasz”, „Domki z kart” czy „Świniobicie”. Osowski to wieloletni współpracownik prasy regionalnej, pisywał m.in. do tygodnika "Sztafeta", "Tygodnika Nadwiślańskiego", "Echa Dnia". Autor reportaży z małych miasteczek do dwutygodnika "Sycyna".

W 2006 roku opublikował powieść autobiograficzną „Powołanie”. W swoim dorobku ma również książkę wspomnieniową „W krainie dzieciństwa” czy 4-tomową „Sagę rodu Oryszów”. Wydał także 2 tomiki poezji – „Jesień” i „Jesień 2”.

Za twórczość literacką został wielokrotnie nagrodzony m. in.: otrzymał dwukrotnie nagrodę Prezydenta Miasta Stalowej Woli "Gałązka Sosny" -  w 2003 oraz 2017 roku.

Kwiecień 2019