Na kolumbijskich stokach Andów, pod zwrotnikowym słońcem w… bibliotece

Na kolumbijskich stokach Andów, pod zwrotnikowym słońcem w… biblioteceMiejska Biblioteka Publiczna im. Melchiora Wańkowicza w Stalowej Woli serdecznie zaprasza na spotkanie „Na stokach kolumbijskich Andów z rajskimi ogrodami” z redaktorem Zdzisławem Surowańcem z „Echa Dnia”.

Redaktor Surowaniec podzieli się swoimi wrażeniami z podróży do Kolumbii, jaką odbył przed trzema miesiącami z Chórem Kameralnym Miejskiego Domu Kultury, pod dyrekcją Jerzego Augustyńskiego. Chór brał udział w Międzynarodowym Festiwalu Chórów w Medellin. Pobyt w tym egzotycznym kraju był okazją do zwiedzania plantacji kawy i bananowców, do kontaktu z tropikalną przyrodą, niezwykłymi zabytkami (potężne rzeźby nagich kobiet i mężczyzn), urokliwymi kolumbijskimi miasteczkami rodem z filmów z Zorro. Będą ciekawe historie (jak koncert na cmentarzu!), anegdoty (o poruszającym się nagrobku trzech kobiet) oraz pokaz bajecznie kolorowych zdjęć z bajecznie kolorowego świata.

Fragment reportażu z Kolumbii: „20 lipca 2018 roku, w kolumbijskie Święto Niepodległości, Chór Kameralny wylądował w stolicy kraju Bogocie.  Choć do równika jest stąd niedaleko, od piekielnych upałów i malarycznych komarów chroni miasto wysokość 2 tysięcy 640 metrów nad poziomem morza! Kolumbia powitała chórzystów chłodem i deszczem. Ale czekał już na nas uśmiechnięty Maurycy o indiańskiej urodzie, z kartką z napisem „Chor Kameralny”. Jego zadaniem było zapakowanie zespołu z bagażami do autobusu, który miał nas powieźć do Medellin. A w autobusie w latynoski klimat wprowadziły nas południowoamerykańskie rytmy lecące z głośników - samby, merengue, cha-cha, rumby i salsy.

Była już noc, kiedy po niemal dwóch dobach męczącej podróży, z drogi na zboczu góry zobaczyliśmy obraz jak z bajki - otoczoną wysokimi górami nieckę, jarzącą się na zboczach i w dolinie światłami, jakby ktoś rozrzucił żarzące węgle. To było Medellin. Zamieszkaliśmy w hotelu Porton Estadio, przy stadionie, który narkotykowy baron Pablo Escobar zafundował mieszkańcom. Jak się okazuje, Kolumbijczycy kochali go za takie podarunki i ukrywali, kiedy uciekał przed pogonią, zanim wpadł w śmiertelną pułapkę”.

Na egzotyczną wyprawę w Andy i nie tylko zapraszamy 25 października o godzinie 18.00 do obiektu biblioteki przy ul. ks. J. Popiełuszki 10, II piętro (sala spotkań II).

Na kolumbijskich stokach Andów, pod zwrotnikowym słońcem w… bibliotece

Luty 2019